| Claudiu15g a întrebat:

Va salut. Am si eu o intrebare, mi-a dat doctorul sa fac un set de analize (de sange) si ultima iar cand le-am facut, adica acum 2 ani, dupa ce mi-a luat sange simteam ca mi se opreste inima, incepusem sa vad alb si imi venea sa cad jos. Exista vreun risc ceva? De atunci mi s-a spus sa fac analizele culcat pe spate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eo sincopa din cauza fricii. Singurul risc este sa te lovesti de ceva daca cazi, de aceea e important sa stai intins, ca sa nu cazi din picioare

| alessia5158 a răspuns:

Probabil ca ai o frica extrema si irationala fata de sange (hemofobie) fapt care determina reactii fizice neobisnuite la alte frici cum ar fi sincopa vasovagala( lesinul). Spune-i persoanei care face recoltarea ca poti lesina pe parcursul procedurii.

| Lola05 a răspuns:

Stai liniștit, să nu te simți prost sau mai știu eu cum din cauza asta. E normal, se întâmplă multor persoane din cauza fricii/ fobiei/ senzației de scârbă sau de panică atunci când văd sânge/ ace/ seringi, uneori de la mirosul de spital/ cabinet stomatologic/ substanțe de laborator.
Să știi de acum să soliciți mereu să fii întins pe spate când mergi la analize. Și niciodată să nu te uiți cum ți se recoltează sângele. Stai pe spate relaxat cu ochii închiși și așteaptă să se termine totul. Că de fapt nu te doare nimic, adică durerea aia e fix pix big grin Problema e să nu vezi tu ce se întâmplă acolo.
Mi-ai amintit că și eu mâine dimineață trebuie să fug să-mi fac o analiză drăgălașă laughing Din fericire mama e asistentă și-s familiarizată cu seringile și înțepăturile, sunt antrenată. Dar nu toți suntem așa și persoanele de la laboratoare știu lucrul ăsta.
E dreptul tău să soliciți să te trateze așa, dacă cineva ți-l refuză sau te tratează urât poți să mergi la alt laborator și să-i faci și o plângere frumușică, să se învețe minte cum să se poarte cu clienții.

| FlorinPopa a răspuns:

Probabil ai avut de facut mai multe analize, deodata, si dintr-o data ai avut mai putin cu maxim 120 ml de sange in corp. Asa ca, al tau corp a incercat,, sa ceara ajutor".
Si mie mi s-a intamplat.