| 4evergentleman a întrebat:

Vad că sunt unii deștepți pe tiktok care susțin că depresia nu exista,că e in capul nostru și că e din cauza că nu facem nimic,nu ne ocupam timpul cu ceva,nu facem nimic și de aia avem depresie! Eu nu m-am omorât cu munca niciodată nu pot sa fabulez pe aici că aș fii un muncitor ca aș fi ipocrit dar am mai muncit și depresia mea era la fel,alții muncesc de ani de zile zi de zi și tot ajung la sinucidere de la psihologi la polițiști,ăștia nu fac nimic? Trândăvesc? Cum pot sa susțină unii că depresia e o stare când e o boala și una extrem de gravă!? Cică de la ce aveti voi ăștia depresie? El/ei nu înțeleg că unii suntem predispuși genetic la a face depresie sau boli mai grave,că ne nastem cu un defect genetic,cu o vulnerabilitate fata de boala X,și cred că dacă ei au fost feriți de așa ceva că au o gena favorabilă adică un psihism mai teapan toți trebuie sa fie că ei "norocoși"
Este o boala in toate regula care nu trece când faci ceva,nici măcar în unele cazuri nici cu tratament nu se ajunge la o stare mai buna și unii fac pe deștepții și susțin că nu există așa ceva că e din cauza că nu muncim! Ok, nu muncesc eu nu munceste vecinul dar celalalte milioane care muncesc zi de zi și tot bolnavi sunt cum e? Unde e adevărul? Ar trebui sa le fie interzis unor analfabeți funcțional sa mai apară pe rețele de socializare și să susțină așa ceva! E o chestie ce tine de chimia creierului,poți să ai și milioane de euro că tot așa te simți,totul e de la neurotransmițători,acolo e problema deficit de serotonina,dopamina,uneori cauzat de ereditate,de traume,de mediu,de bullying,de neînțelegere,însingurare,in cadrul altor boli fizice chinuitoare grave, lipsa de somn cum e insomnia cronica,marginalizare,stigmatizare a societății,dar cel mai important este când se produce acel dezechilibru chimic al creierului,poate sa persiste și luni de zile stările alea groaznice,uneori și ani de zile,așa că oameni buni cum nu exista depresia? De ce se sinucid chiar și psihologii,oameni cu averi colosale,oameni de tot felul din orice categorie și din sărăcie de bine ce le este? Mai vad și cum. unii ii aprobă care,de altfel nici ei nu au trecut prin așa ceva,pai oamenii ăștia sunt un exemplu prost pe rețelele de socializare ar trebui sa le fie interzis să vina cu aberații de astea! Care aveți depresie,episod depresiv,nu va mai simțiți bine mergeti urgent la psiholog el daca va considera va va trimite la psihiatru - și luați antidepresive! Mergeți din pripa cat va permite timpul/banii că boala asta o sa va distrugă viața,nu e o stare e un iad veșnic prin care puțini pot lupta cu așa ceva,când boala va ajunge in stadiu cronic nu o sa mai puteți face nimic decât să o tratați,dar o puteti vindeca daca o tratați la timp!
Așa și eu am amânat-o până mi-a distrus viața,dintr-un un om șmecher,ok,care agata orice fata și avea prieteni băiețași nu pămpălăi am ajuns rău,nici să nu mai pot lucra aproape,insomnia mă rupe,că depresia netratata vine la pachet și cu anxietate uneori,atacuri de panica,și insomnie,deci nu e o joaca,ăștia de pe rețelele de socializare sunt influenceri care nu sustin ceva rău "că nu faci nimic și trebuie să lucrezi" dar care nu ii înțelege deloc mecanismele,cauzele. uneori poți să ai depresie și din cauza organice de la tiroida,și din cauza unor boli grave,așa că aveți grijă să nu vă luați de cei de pe rețelele de socializare pentru că habar nu au ce înseamnă depresia clinica care nu e o stare pe care o poți schimba tu când vrei.
Sunt alții care nu fac nimic toată ziua și nu au depresie și alții care muncesc și lupta cu așa ceva zi de zi, deci nu are nici o logica ce susțin ei cu munca.
Și nici medicii psihiatrii nu ii cunosc mecanismele, nici oamenii de știință și atunci știe unul/unii care nu au trecut prin așa ceva și care o percep ca pe o stare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Adevărul e că există și depresie funcțională cu care oamenii sunt rar diagnosticați tocmai pentru că se îngroapă în muncă și "par bine", iar când se sinucid toată lumea e șocată pentru că erau "liniștiți și muncitori". Depresia e complexă, dar e adevărat că la un moment dat, când vezi că nimic nu te ajută, trebuie să te forțezi să faci ceva. Orice. Dacă nu muncești, ai mai mult timp să ruminezi, așa că activitatea e sănătoasă. E greu să găsești tratamentul potrivit pentru tine și atunci la fel cum depresia are un cumul de factori și vindecarea vine în urma unui cumul de acțiuni.

Oamenii mănâncă rahat pe toate subiectele posibile, nimic nou.

| 4evergentleman explică (pentru supadeceapa):

Există și depresii unde nu ai capacitate de munca, sunt mai multe forme dar e trist că mulți ii aprobă și aia nu au nici un liceu terminat sau sa fie documentați sau sa fii trecut prin așa ceva măcar 6 luni! După cum am zis eu pe TPU toți vor să pară psihologi,psihiatrii,academicieni, filosofi dar erau repetentii clasei! Dar se descurca in viață foarte bine că au școala vieții că sunt șmecheri că dețin arta conversației și mulți analfabeți le pica in plasa uite că le merge bine astora cu câteva clase ca trenul și sunt feriți și de boli psihice foarte multi din ei. Oamenii mănâncă rahat dar sunt multi care îi susțin deși habar nu au vizavi de acel subiect, și părerea merge mai departe și prostii sunt stăpâni pe situație și sunt în superioritate numerică mai ales că sunt și uniți ai dracu cocalari! Am înțeles că țiganii sunt cum sunt dar atâția români cocalari e prea de tot, care ei cred că le știu pe toate și mereu ei au dreptate, ce m-aș bucura să nu mai se ridice 80% din populația României din pat de la depresie sa ii vad atunci daca mai sunt așa de viteji laughing la ăștia care nu cred in nimic si sunt ignoranți,am exegerst și eu cu procentajul asta dar as fi curios câți ar rezista cu o depresie de aia gravă,cum ar mai putea sa se duce la munca in halul ăla și să fie văzuți de toți în ce stadiu deplorabil sunt,că așa m-au judecat și pe mine unii apropiați,parca zicea mosotti că se dau depresogene in anumite laboratoare adica pastile care induce depresia și așa rămân cu ea daca ar fi sa le administreze, tare mi-ar placea sa ii vad ce fete au când le pica lumea în cap laughing așa ar merita unii care nu înțeleg că un om suferă cumplit și care cred că se sustrage de la munca că e bleg, as vrea sa ii vad și pe ei așa câteva săptămâni că s-ar interna singur la nebuni, cu așa ceva chiar e foarte greu sa lupti, cel mai greu.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt uni care se plang din orice si cativa care chiar au depresie cu adevarat

| NumănumescBrBr a răspuns:

Nu înțeleg de ce ești frustrat de aceste afirmații pe TikTok care minimalizează sau neagă existența depresiei și aceste persoane nu înțeleg mecanismele și cauzele reale ale bolii. Depresia este, într-adevăr, o afecțiune medicală serioasă și complexă, care implică diverși factori...

Vezi tu, fiecare persoană are propriile sale lupte și dificultăți în ceea ce privește boala. Deși stresul și lipsa unui echilibru în viață pot contribui la instalarea sau agravarea simptomelor depresiei, este al dracu de greșit să reduci totul la faptul că depresia apare doar din cauza lipsei de activitate sau a lenei.

Cel mai bine este să promovăm o înțelegere corectă și informații bazate pe dovezi științifice atunci când discutăm despre sănătatea mentală și, în special, despre depresie. Și persoanele acre sunt în capcana depresiei pot scăpa. Nu trebuie sa apeleze la sinucidere sa rezolve totul.