| lopy a întrebat:

Varsatul de vant numai atunci se poate lua cand persoana care are deja bubele iesite nu nu inainte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Durata perioadei de contagiune incepand cu 1-2 zile inainte de aparitia eruptiei si dureaza aproximativ 6 zile dupa ultimul val eruptiv." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/varicela

Deci, este contagioasă cu 2 zile ÎNAINTE de a ieşi bubiţele.

Vezi alte detalii/informaţii la linkul anterior.

Toate cele bune.

| lopy explică (pentru bursuc001):

Mersi m-ai linistit!big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru lopy):

Cu plăcere!

O seară/noapte frumoasă.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cea mai contagioasa perioada este in ultimele 5 zile inainte sa apara eruptia si in primele 5 zile dupa aparitia eruptiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da atunci se ia, ai grija, e cea mai contagioasa boala.
Te pup!