Întrebare recomandată | AnonimMareMareMare a întrebat:

Vitamina C ajuta mult la imunitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bmerry a răspuns:

Este nutrientul esențial reacțiilor imunologice și nu numai.

| RAY a răspuns (pentru bmerry):

Poti prezenta un studiu care sa dovedeasca cele afirmate?

14 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Ajuta.
La fel de mult ajuta si Magneziul, complexul de vitamine B(mai ales la stres, sistemul nervos, imunitate.

| RAY a răspuns:

Problema cu societatea romaneasca este ca credem fara sa cerem dovezi stiintifice,de asta natiunea asta nu evolueaza si nu se dezvolta ca fiecare afirma ce vrea si fiecare crede fara sa ceara dovezi,ca si cu paranoia virusul made in china,tuturor le e frica de cv ce nu au habar,cat despre intrebare,vitamina C nu ajuta sistemul imunitar, ce ajuta sistemul imunitar stim datorita unor studii facute, somnul ajuta,sportul,lipsa stresului, o greutate normala, o alimentatie sanatoasa bogata in fructe, legume si desigur ZINCUL el este singurul care da rezultate si o spun din propie experienta, raceala =zinc a trecut repede si vitamina d ajuta

| AnonimMareMareMare explică (pentru RAY):

Povesteste tu despre virus daca ai habar, chiar te rog.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dar mai sunt necesare și alte aspecte ca să fie asigurată imunitatea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Normal ca da.

| aXy99 a răspuns:

Sa iei aiurea, nu. Vitamica C o iei din foarte multe surse, de cele mai multe ori nu ai nevoie de suplimente.

| gabicoo a răspuns:

Țuicomicina e mai bună!
hee hee

| Donsavas a răspuns:

Mai mult vitamina D ajuta pe vremea asta. Dacă iei vit. C combin o cu zinc!

| Digikey a răspuns:

Alifia chinezeasca este cea mai buna.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Dacă vrei imunitate iei Zinc. E net superior vitaminei C.

| nastaseelenacristina a răspuns:

Voi ati observat ca la noi la romani cand e cineva internat in spital i se aduc fructe dar in special portocale adica vitamina c

| Anonymus12300 a răspuns:

Da. Are foarte multe beneficii printre care și întărirea imunității.

| 69696969 a răspuns:

Vitamina C este necesară la sinteza dopaminei, noradrenalinei și adrenalinei în sistemul nervos sau în glandele suprarenale.
Vitamina C este de asemenea necesară la sintetizarea carnitinei, care este importantă în transferul energiei la mitocondriile celulelor.
Țesuturile biologice cu cel mai mare procentaj de vitamina C conținută — peste 100 de ori față de nivelul din plasma sangvină — sunt glandele suprarenale, glanda pituitară, timusul, corpus luteum și retina.

O primă grijă o reprezintă persoanele cu tulburări de metabolism al fierului, incluzând hematocromatoza. Vitamina C crește absorbția de fier. Dacă bolnavii de hiperabsorbție de fier ingeră doze de vitamina C de ordinul gramelor, aceasta poate înrăutăți tulburarea lor, din cauza absorbției mărite.
Vitamina C cauzează diaree dacă este ingerată în cantități mai mari decât limita, care diferă de la individ la individ. Cathcart [6] a numit această limită Limita de Toleranță Bowel și a observat că este mai mare la persoanele care sunt suferinde decât la cele sănătoase. Variază de la 5 grame pe zi la persoanele sănătoase, până la 300 grame pe zi la cei care suferă de boli grave, precum SIDA și cancer. Diareea încetează imediat ce doza este redusă, fără a provoca vreun alt efect negativ.