| vlad89c a întrebat:

Voi ce faceti cand sunteti raciti, cum v-i se manifesta raceala, cu ce, cum va tratati, si cat va tine raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt genul care prefera sa previna, decat sa trateze.Modul prin care previn racelile este sa ma imbrac corespunzator in functie de vreme, sa am mereu grija sa fie suficient de cald in camera mea si evit curentul.De asemenea, in cazul in care simt ca e nevoie, apelez la un ceai usor fierbinte din cand in cand, sau la o supa calda.In rest,nu respir niciodata pe gura in cazul in care afara este rece(desi aparent banal, acest lucru ajuta in cazul prevenirii), nu consum alimente foarte reci, mai ales in cazul in care este rece afara si nu beau apa rece, ci la temperatura camerei.In cazul in care ma prinde raceala, nu schimb mare lucru din program, cu exceptia faptului ca beau mai multe ceaiuri usor fierbinti, cu lamaie.Doar in cazuri extreme mai iau cate un antinevralgic din cand in cand(nu iau medicamente decat daca este absolut necesar, acest lucru tebuie mentionat). Raceala se manifesta in special prin stari de oboseala si disconfort(acel disconfort specific racelii)si imi curge nasul, sau se infunda foarte tare. Uneori se manifesta si prin stranut, tuse si/sau lacrimare.De obicei nu tine mai mult de o saptamana, maximum(in medie cam 4-5 zile), deoarece nu o las sa avanseze.Numai bine.

| vlad89c explică (pentru anonim_4396):

Eu tocmai am racit acum 2 zile, pentru ca a stranutat unu pe mine, si imi curge foarte tare nasu, si se infunda, in rest nu ma doare gatul, nici nu ma simt obosit, dar nasul asta ma termina, cand m-i se infunda imi dau cu picaturi, apoi imi curge prea tare.
De ieri iau nurofen raceala si gripa, dar m-i se pare o prostie, pentru ca "AMELIOREAZA SIMPOTOMELE", ceea ce nu prea se observa, si chiar nu as vrea sa iau antibiotice din nou.
Sper sa imi revin pana marti, cand ma duc in excursie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vlad89c):

Nu e sigur daca-ti vei reveni pana marti, dar de lasat, te va mai lasa daca te ocupi de ea. Urmeaza-mi pasii, iti vor prinde bine si nu mai lua medicamente, nu cred ca e cazul.Cat despre picaturi, nu le folosi decat daca este absolut necesar. Ceaiurile usor fierbinti te vor ajuta sa nu mai fii atat de infundat si vor fi excelente in cazul de fata.Insanatosire grabnica!

| vlad89c explică (pentru anonim_4396):

Multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru vlad89c):

Nu ai pentru cewinking.

5 răspunsuri:
| Geoneo a răspuns:

Stranutam