| flori_7507 a întrebat:

Vreau sa raman insarcinata, cineva m-a sfatuit sa fac o cura de antibiotice si eu si sotul, credeti ca este bine? MULTUMESC.Am fost la medic mi-am facut analizele si au iesit ok singura problema ar fi menstruatia care nu este rgulata, am luat dupfaston dar degeaba vine o luna bine dupa care iar intarzie. Ce ma puteti sfatui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Darry a răspuns:

Am trecut si eu prin aceasta problema. Zece luni am tot incercat sa raman insarcinata... urmaream temperatura in fiecare zi, analizele erau bune, .....pana am luat Duphaston din ziua a-15-a de menstruatie pana in ziua a-25-a (deci 10 zile) si am ramas imediat. Daca nu reusesti din prima luna mai repeta si luna urmatoare. Intreaba si doctorul daca e bine sa iei mai multe luni la rand. Iti doresc... BAFTA...

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu lua antibiotice dupa ureche. Stiu ca sunt femei care au facut cure de antibiotice si apoi au ramas gravide, dar asta s-a intamplat fiindca aveau anexite care astfel s-au vindecat. Daca tie ciclul nu-ti vine regulat s-ar putea sa n-ai ovulatie.
Trebuie sa faci o echografie cu sonda transvaginala in ziua a 12 - a 13 a sa vezi daca e ovulatie. In plus, trebuie sa-ti faci dozari hormonale (un endocrinolog ti le va recomanda si va sti si zilele i care trebuie sa-ti recoltezi). De exemplu, progesteron in ziua 21, estrogen, FSH, LH in ziua a 14 a, prolctina, cortizol la 8 dimineata, hormoni tiroidieni, etc.
In nici un caz n-o sa ramai insarcinata cu antibiotice. De ce ai luat Duphaston? Pentru ce diagnostic? Duphastonul iti produce cicluri false, fara ovulatie, nu poti ramane insarcinata asa.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Sfatul meu este sa nu iei antibiotice... antibioticele se ia atunci cand este o infectie in organism... ai cumva asa ceva? nu e bine sa ne tratam cu antibiotice pentru orice... gandeste-te ca atunci cand iei antibiotice acestea distrug bacteriile din corpul nostru insa omoara si bacteriile bune care ne apara de multe, de ex flora intestinala dupa o cura de antibiotice e destul de afectata... din pacate multa lume se trateaza cu antbiotice pentru orice... iar cand apare o problema adevarata te trezesti ca organismul tau face rezistenta si tot incerci pe antibiotice din ce in ce mai puternice ca sa aiba efect, iar imunitatea ta va avea de suferit mult... asa ca sfatul meu este sa vorbesti cu un ginecolog sa te trimita la niste analize... colposcopie, hiterotalpingografie (o analiza care te va ajuta sa vezi daca nu ai cumva trompele infundate si ovulul desi se formeaza poate ramane blocat
si nu coboara in uter sa poata fi fecundat) apoi un test papanicolau... sunt niste analize pe care ginecologul ti le poate face si prescrie... nu lua antibiotice in nici un caz numai daca este absolut necesar si la prescriptia medicului... sanatate mult

| crisa a răspuns:

:)) Cura? :)) De antibiotice? Scuza-ma, cat de naiva poti fi sa te iei dupa gura lumii, intr-un situatie atat de serioasa? Menstruatia neregulata o intalnesti la mii de femei. Daca zici ca analizele sunt ok (depinde ce analize), puneti-va pe treaba. http://www.tpu.ro/......inata.html
Si daca rezultatele nu vor sa apara nici dupa 2-3 luni, mergi la specialisti (si tu, si partenerul). Bafta!

| DenissaDeea a răspuns:

Mergi la un medic de ginecologie? si cu siguranta nu va intarzia sa apara bebe:ginecologul cu siguranta va sti ce analize ai nevoie, eventual tu si sotul, si nu e asa de rau, va doresc sa vi se inplineasca visul dea fi parinti cat de curand sanatate multa.

| lost.in.rain a răspuns:

Cere parerea mai multor specialisti in domeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vad legatura antibioticelor in povestea asta;
poate trece si 1 an pana sa ramai insarcinata...depinde de multe alte chestii si sper ca ai facut analizele speciale pentru aceasta situatie nu cele generale inclusiv cele ginecologice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-au dat acelasi sfat sa fac o cura de antibiotice, dar eu nu am incredere.am 1 an de cand incerc sa aman insarcinata si ma gandesc la tot felul de lucruri.asta e cand vrea domnu. te pup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In afara faptului ca menstruatia nu este regulata mai ai si alte probleme? eu zic ca nu ar fi menstuatia de vina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu nevoie de ajutor cat mai repede posibil. Am fost la analize cu viitorul meu sot, pentru a ramane isarcinata, iar la mine a iesit un deficit de hormon care impiedica ovulatia. Credeti ca duphastonul m-ar putea ajuta sa raman insarcinata. Am luat deja vreo 2-3 saptamani dar ma dor sanii groaznic, s-au marit si am intepaturi la nivelul ovarelor destul de acute. Ajutati-ma, va rogsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paiiii daca ai fost la medic atunci nu stiu ce sa zic pate ii si dic zauza de la mincare da asta nu ii un lucru trau daca ai injur la 45 de ani
ca atunci tii se termina dar daca nu nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 23 de ani sun insarcinata in luna a 7 si am incercat de la virsta de 18 sa ramin insarcinata si numa la 23 am ramasa am facut tot ce au spus doctori am luat tratament tipmp de un an jumate siii nimic am fost la cluj napoca la un speci¡alis t am mai facut dta analizele find ca odata mi-a trecut prin minte ca poatee are soul meu ceva dar numik amindoi eram perfecti de sanatosi doar ca mie imi intrzia menstruati o luna venea o luna nu si atunci a zis doctorul de la cluj si sibiu ca nu-i nimic grav in asta menstruatia iti vine pe cu esti de sanatoasa daca ai deareee sau ceve la burta inn luna aceea cin trebuie sa-ti vina menstruatia atunci logic at vine mai tr. asa ca nu te seria si nu mai fiti suparati ca pina la urma veti avea un bebe mic frumis si adorabil ca si cum va fi al meu peste doula luni. deci nu te ingrijora ca nu are ros copilul il da Dumneeu nu il da doctorul si nici stou ca Dumnezeu asa ca,,,,,,, cin va vrea domnu sa ai un copila tunci vei avea. si iti mai dau un sfat mai du-te pe la biserica rote etc erc. te pwo si bafta dar doar cind vrea domnu se va intimpla chestia asta asa ca sa fii credincioasa ca si eu de la 19 ani ma duc in fiecare duminica la biserica si ma rog pentru bebe i pentru mine si mai ales ii multumesc la dumnezue la revedere te pwup sa nuuiti sa mergi la biserica :*:*:*:*:**:*:*:*winkingwinkingwinkingwinkingwinkingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie de 2-3 ani incerc sa raman insarcinat si nu reusesc.sotul meu isi doreste enorm un copilas mereu imi zice.si ma tem ca intr-o zi o sa se plictiseasca sal mai astepte de la mine si mi-e frica sa nu ma paraseasca.eu incerc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poate ar fi mai bine sa te duci in spania la doctori ca, dupa doctori din Romania nu ai sprante... mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa patesc si eu eczac ca tine.si nici eu nu stiu ce sa fac.gica ma numesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu imi doresc sa raman gravida am 20 de ani si imi doresc foarte mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat cu antibiotice si n-am ramasa insarcinata am facut si toate analizele si sunt ok a trecut un an de cand tot incerc sa raman insarcinata am fost la un dc ginecolog sa imi dea un tratament pentru a ramane insarcinat si mi-a dat anticonceptionale jasmin si am luat 3 luni ca asa mia zic ca in momentul cand le intrerup raman insarcinata si asa am facut insarcinata n-am ramas deci am ajuns la concluzia ca atunci cand vrea Dumnezeu ramai asa ca astept emma 21 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ai rabdare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumnata mea a ramas gravida de la antibiotic.eu zic sa incerci, si eu vreau bebe si voi incerca, dar n multe doar o tableta ca sa nu cauzeze! pup si multa bafta

| flori_7507 explică:

Am fost la d-l doctor Filipescu de la ELIAS care am inteles ca este un medic foarte bun, i-am explicat ca incerc sa fac un bebe de un an de zile si atunci mi-a spus sa fac analizele de sarcina care dupa cum am mai spus au iesit ok. Mi-a prescris duphaston ca sa imi reglez menstruatia.Nu stiu ce sa spun o sa ma duc din nou la dansul pe 2 martie.

| Ciob_Ileana_1987 a răspuns:

Duphaston se ia doar 10pastile pe luna...din ziua 15 pana in 25 atat!