| gabrielnegrila a întrebat:

Vreau sa reformulez o intrebare pe care multi n-ati inteles-o si v-ati luat de mine.
Am fost la medicul psihiatru ce mi-o dat Xanax pentru o fobie de bacterii.
Si fix dupa ce am luat o jumate de pastila dimineata m-am gandit mai bine si am zis ca nu merita sa iau asa medicamente periculoase pentru o fobie ce o pot controla cu ajutorul unui psiholog.
Dar uitati. Eu am luat pastila aceea alaltaieri dimineata si am baut ieri seara trei pahare de vin, uitasem de pastila aia. DE ATUNCI n-am mai luat nicio pastila de xanax si nici nu mai iau, trecuse mai mult de 24 de ore de la administrarea acelei jumatati, scriu asta Luni seara si aparent n-am nimic, se mai poate intampla ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu se va intampla nimic pentru ca nu ai administrat 2 saptamani sau cateva luni aceste pastile, ci ai luat o singura jumatate intr-o zi, si a doua zi seara ai consumat alcool! Nu se intampla FIX nimic!

Mergi la psiholog, insa s-ar putea sa vezi ca de anxietate nu scapi atat de usor, era intelept sa iei si medicamentele de la psihiatru si sa faci si sedinte cu psihologul.
Ai sa te lamuresti ca am dreptate referitor la ceea ce spun, in viitorul apropiat!
Am sustinere in ceea ce spun!
Si da, m-as bucura sa controlezi si chiar sa scapi de "fobia" ta doar cu ajutorul psihologului fara niciun fel de medicament in viitor!
sanatate multa!

| eduardie0 a răspuns:

Nu se poate intampla nimic. Da, medicamentele cum este Xanax interactioneaza cu alcoolul, dar in afara de senzatie tip drogat nu patesti nimic. Atat timp cat nu ai exagerat cu pastilele si cu alcoolul, o sa fi ok. Ti se poate face rau, chestii de genul, dar trece. Daca mai iei pastile, iti recomand sa iti monitorizezi momentele cand le iei, pentru ca un efect al Xanax-ului este sa uiti ca l-ai luat (asta am observat la persoane pe care le cunosc). Mereu le recomandam sa isi noteze ziua si ora in care luau pastila, ca altfel ajungeau sa bea sau sa mai ia cateva pastile si nu iesea bine.

Ai primit vreun diagnostic? Nu ai descris mai multe simptome, dar cred ca ar fi bine sa iei pastilele, intrucat poate fi vorba despre Tulburare Obsesiv Compulsiva. Daca psihiatrul ti-a prescris Xanax, inseamna ca trebuie sa il iei. Psihiatrii niciodata nu prescriu medicamente atat de tari daca nu este cu adevarat nevoie. Asculta-l ca stie ce face. Vorbesc din propria experienta.
Ai grija de tine!