Întrebare recomandată | IonelaBianca a întrebat:

Vreau sa slabes si nu am cum! Metode eficiente intr-un timp scurt
?
Sincera sa fiu nu prea mananc mult, ce-i drept mananc DOAR fastfood-uri, un kebab sau o portie de cartofi pe zi si atat. Beau apa multa.

Ador sa merg mult, sa ma plimb, sa dansez insa am o limita deoarece am scolioza destul de grava si ma apuca dureri destul de severe. ( Ceea ce e amuzant deoarece este de recomandat sa slabesti ca sa nu pui mai multa presiune pe coloana dar totusi nu poti face sport big grin )

Am 66 kg la 1, 63m ( 21 de ani )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
104 răspunsuri:
| Maya176 a răspuns:

Heii eu am slabit 5 kg cu fructele de goji, dar nu trece peste doza. Oprietena de a mea a slabit 10, dar a facut si exercitii fizice.
Multsucces!

| Spongebob07 a răspuns:

Mananca si mai putin

| Roxanaaaaaaa a răspuns:

Incearca sa eviti mancarea fast-foodwinking, cred ca asta este cea mai mare problema.
Poti sa te duci la un nutritionist pentru ca este cel mai eficient.Mama cu 30 de minute de bicicleta+dieta data de nutritionist a slabit cate 2 kg pe saptamana iar acum s-a obisnuit sa nu mai manace mult, se abtine dar nici nu mai poate.

| Catalina024 a răspuns:

Merita sa incerci, crede-ma! :* http://www.personalitatealfa.com/......ca-metoda/

| robertaaarobi13245 a răspuns:

1.Incearca sa eviti mancarurile de la fast-food, KFC, Mc'Donalds si dulciurile pentru ca nu sunt sanatoase si dauneaza sanatatii! si inca ceva kg laughing

2. Trebuie sa mananci fructe, legume, supe, ciorbe, salate dar nu in exces.

3.NU TREBUIE sa iei vreodata pastile de slabire sau ceaiuri de slabire!

Greutatea perfecta pentru varsta ta ar fi 55-60 kg si nu trebuie sa le depasesti!

Sper ca ti-am fost de ajutor! big grin

| Nadia2002 a răspuns:

Cred că greutatea este cât de cât normală la înăltimea 1, 63 si la 21 de ani. Eu sincer să-ti spun am 12 ani si jumătate, înăltimea de 1, 60m si greutatea de 35Kg happy

| Danuta000 a răspuns:

Incearca sa mananci si tu mai sanatos...Mai multe fructe, legume si mancare facuta in casa.Sa sti ca eu am slabit doar mancand mancare gatita acasa.In plus te simti mai bine daca ai un stil de viata sanatos

| NicoletasiAndrei a răspuns:

Cel mai bine e cand te trezesti bea o apa cu lamaie, apoi incearca sa faci cateva exercitii...te va ajuta...iti va pune si sangele in miscare si e si bine pentru sanatatea ta.sarbatori fericite

| stefania123b1ll a răspuns:

Incearca sa nu mai mananci din fasfooduri si consuma mancare sanatoase poate iti faci in fiecare seara o salata.Cauta metode de slabire pe internet si fa multa gimnastica. Sper sa-ti fie de ajutor.

| Raluca807 a răspuns:

Incearca sa nu mai mananci de la fastfood-uri si mai putini cartofi, renunta in mare parte si la paine.O sa te ajute.

| DeDo1996 a răspuns:

Nu exista o metoda rapida de a slabi din cate stiu fetele la o greutate normala trebuie sa fie gen, cum ai tu 1, 63
63-5=Cat ar trebui tu sa ai ideal
Daca nu mananci asta nu inseamna ca slabesti doar ca nu o sa te mai ingrasi
tot ce trebuie sa faci este sa incerci sa faci totul cat mai activ, sa transpiri si asa vei slabi fara sa iti dai seama

| TheBlackDeath a răspuns:

Pai am un mic secret de la un prieten:

El ca sa nu se ingrase manca Sandwich cu seminte de kiab si salata cu legume specifice de Sandwich (Rosii castraveti ardei etc.).Cea mai buna metoda de a slabi este sa nu mananci mult sau sa mananci dulciuri multe si daca prietenul tau face hernie daca te ridica iti recomand 6-8 lunii nu mai asta sa mananci

| laura944 a răspuns:

In primul rand sa nu mai mananci mult si cartofii ingrasa cel mai mult, si prin transpiratie iese grasimea deci trebuie sa faci miscare, sa nu bei multa apa ca te umfla.si mananca mancare gatita de acasa nu de la fastfooduri CA te ingrasa mancarea aceea.mananca legume si fructe cas sanatoase.si nu manca paine, decat putina dar paine neagra.si am inteles de la o femeia ca trebuie sa mananci seara mai putin si pe la ora 6:00 asa. eu nu am tinut diete niciodata sunt foarte slaba si mananc ce vreau euu. dar daca o sa slabesti putin o sa se cunoasca la obraji o sa ai pometi. SUCCES!

| AdelaideC a răspuns:

E ciudat cum toata lumea zice : "Mananca mancare sanatoasa..fructe si legume, lasa kebapul". Dar e foarte greu atunci cand te-ai obisnuit cu el sau iti e pofta (eu de multe ori cand vreau sau imi iau kebap e de pofta..nu de foame.) tu ai putea sa incerci sa reduci treptat din alimentele puse. de exemplu azi nu pui maioneza, maine nu mai pui castraveti, etc..si totodata poti manca, cartofii cu branza /cascaval ceva sanatos si fara paine. (asta e una dintre cele mai rele combinatii : paine si cartofi. sau cel putin paine alba ).si intr-o zi poti manca la o masa cartofi prajiti dar alte feluri sa fie sanatoase si de preferat gatite de tine, te-ar ajuta mult.In principal cam asta ar trebui sa faci..ar trebui sa consulti si un nustritionist si un doctor in legatura cu inotul. cat de mult de afeteaza in raport cu problema ta. Succes si sper sa reusesti sa slabesti cat vrei :*.O seara frumoasa.

| fortosu190 a răspuns:

Poti sa faci așa:sa mănânci varza si in 5in 5zile ai voie sa mănânci si al ceva numai in 5 zi si poți alerga

| MadalinaDiia a răspuns:

Heii. Nu asculta ce spune lumea, fi tu insuti, fa ce-ti place, mananca ce vrei, oricum lumea te va judeca. Dar daca iti doresti cu adevarat sa slabesti, iti recomand o dieta si sa bei foarte multa apa.

| MariaAna23 a răspuns:

Pentru inceput ar trebui sa renunti la fast-food, nu stiu daca poti de tot dintr-o data dar pentru inceput incearca sa le reduci. Apoi ai grija ce mananci, sau daca vrei sa ai rezultate evidente mai repede poti consulta un nutritionist care iti va spune exact ce ai voie si ce nu. Poti incerca sa faci si cateva exercitii de miscare mai putin solicitante.

| LoveJustThinkPink a răspuns:

Bună. Dacă îți dorești cu adevărat să slăbești ar trebui să renunți la mâncărurile fast food deoarece nu sunt sănătoase și îngrașă, lucru știut de totă lumea. Dimineața este cea mai importantă masă. Poți să mănânci orice deoarece nu te îngraș. La prânz salatele simple sunt bine venite. Iar seara cel mai recomandat este să mănânci o supă simplă fără carne, nimic altceva.Ar fi super okei dacă ai renunța să mai mănânci pâine deoarece acest aliment are un rol important în acumularea greutății, după părerea mea cel mai bine este sa mănânci pâine doar dimineața.Iar, seara trebuie să consumi alimente până în 18. În ceea ce privește sportul nu am nimic de obiectat. Dacă vei încerca să mănânci sănătos și să renunți la mâncarea fast food și vei continua să faci mișcare o să fi cu adevărat mulțumită de rezultat și nu o sa mai fi complexată de felul în care arăți. Să știi că este okei sa mănânci de la MEC sau KFC o data pe lună deoarece nu te îngraș. Sper să ții cont de sfaturile mele. Să ai o zi bună!

| Catalin2442 a răspuns:

Buna. Ar trebui sa ti o dieta dar nici-decum sa te infometezi, infometarea duce la si mai multa ingrasare s-au poate duce la o anorexie

Din punctul meu de vedere ar trebui sa consulti un medic specialist iar el te va ajuta

| Gostblood a răspuns:

Incearca fructe de gojii... cauta si pe google

| AnimeLoverx a răspuns:

Buna, Ionela. Eu ti-as recomanda sa incerci sa mananci mai multe legume si fructe, in general mancare sanatoasa. Nu te invinovatesc deoarece serios acum, cui nu-i place fast-foodul? In legatarua cu sportul, incearca sa nu te soliciti prea tare, ci sa faci recuperare.

| anniexd a răspuns:

Am auzit ca nu e bine mai mananci dupa ora 18:00. In rest ar trebui legume si fructe, fara fastfood-uri si o plimbare seara pentru miscare. Dar sa nu stai infometata! big grin happy

| AtosMoonshadow a răspuns:

Eu ca sa slabesc nu am mancat NIMIC, nici paine, bicuiti etc., am baut mai multa apa si apoi a patra zi am mancat o salata cu paine, sare, rosi si castraveti, de la "pufos" am ajuns rapid suplu, sper sa te ajute si pe tine. Dupa asta "ciugoli" putin doar cand iti este foame si in continuare apa. Nu poti fi sigura de nici o cura, fiecare are metabolismul lui.

| MaryArdelean a răspuns:

Buna Ionela,as vrea sa te ajut dar metode eficiente si rapide nu prea sunt! Ar trebui sa incerci sa nu mai mananci fastfood-uri,si sa mananci multe fructe, legume poti manca si mancare gatita, cu limita, si paine foarte putina, fara fastfood.Ai putea sa mergi la sala,sportul este eficient,dar daca spui ca ai scolioza,ai putea incerca niste exercitii mai putin solicitante! Si am mai citit recent despre aparitia uonor capsule minune, populare si eficiente in randul vedetelor, numite "Garcinia Optima", dar nu stiu, informeaza-te! Sper ca ti-am fost de ajutor! :-) :*

| IonelaBianca explică (pentru MaryArdelean):

Multumesc! kiss imi e cam frica de pastile deoarece am auzit ca ori sunt degeaba si nu au nici un efect, ori te ajuta sa slabesti cu un cost ascuns, dar s-ar putea sa apelez la asta daca vad ca tot nu merge orice as face.

| buzeduulci a răspuns (pentru IonelaBianca):

Eu am slabit 10kg in7saptamani dor cu dieta ketogenica si sport la sala zilnic epuizant
http://www.andreilaslau.ro/andrei-laslau-regulile-dietei-keto

| ASebastian a răspuns:

Fa-ti un stil de viata mai sanatos. Mananca si altceva.

| iiDeeaii a răspuns:

Salut, vreau sa iti spun ca in primul rand este necesar sa te duci la un medic care iti va da consultatiile potrivite. Insa si eu am scolioza, dar nu sufar de probleme de obezitate sau asa ceva. Trebuie sa tii o alimentatie corecta, nu manca mult si renunta la fast-food si altele, dar nu trebuie nici sa mananci putin, e necesar sa mananci sanantos, cite putin din fiecare, la ora potrivita, mananca mai mult peste si ou, lactate si reduce grasimile, mananca fructe si legume, iar ca sa tratezi scolioza, pe linga ca trebuie sa te adresezi la un specialist, trebuie sa ei pastile ce contin calciu, eu iau una in fiecare zi si sa practici inot sau ski, daca nu ai posibilitate fa ore regulate de masaj, fara intreruperi, iti garantez ca vei scapa de scolioza, si fa-o cat mai repede caci vei risca sa ai o interventie chirurgicala, ceea ce este fatal pentru majoritatea cu varste fragede, incearca sa slabesti caci vei avea riscul unor problme cardiace si infarcturi la o varsta mai avansata. succes

| biagold a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa il faci e sa nu mai mananci fast food-uri! incearca sa mananci altceva mai sanatos de ex o salata, o supa ceva de genu si trebuie sa faci muscare cat mai multa

| Deeadid a răspuns:

Am 14 ani si am reusit sa slabesc aproape 7 kilograme.Nu am slabit intr-un timp scurt dar a meritat asteptarea. In principiu renunta la:
-dulciuri (mancam foarte rar, tu incearca sa le inlocuiesti cu fructe)
-mancare fast-food (este satioasa dar foarte grasa)
-incearca sa faci sport macar de cateva
ori pe saptamana
-nu este nevoie sa renunti la cartofii prajiti dar consuma cu limita.
-mananca doar 3 felii de paine (de orice fel ) pe zi
-plimba-te cu rolele, bicicleta sau incearca sa alergi cateva minute pentru ca conteaza foarte mult)
-nu manca dupa ora 18:00 seara
-poti sa mananci mancare gatita dar sa nu intreci limita.
-nu te infometa (mi s-a intamplat sa ma infometez si m-am ingrasat la loc)
Incearca sa gatesti mancaruri ca :Supe, ciorbe, tocanita, pireuri, mamaliga cu branza (ce gateste mama si bunica ta). Eu o ajut pe mama in bucatarie de la 12 ani. Daca nu stii sa gatesti roaga pe cineva sa te invete.
DIETELE RAPIDE NU SUNT SANATOASE! Eu prefer incet dar sigur.

Bafta!

| Katoris a răspuns (pentru Deeadid):

Mersi de sfaturi. La 14 ani te pricepi destul de bine. Şi eu am 14 ani şi nu reuşesc să slăbesc, m-ai putea ajuta?

| Romandas_Adriana_1992 a răspuns:

Sa nu mananci nu e bine
ar trebui sa mananci de toate dar cu o limita oricare
si clar ar trebui sa consumi mai putine calorii
fa sport atit cit poti
du-te in palestra jumate de ora nu e grav cred eu in fiecare zi!
succeshappy

| Mara29 a răspuns:

Incearca dieta cu portocale happy