Întrebare recomandată | IonelaBianca a întrebat:

Vreau sa slabes si nu am cum! Metode eficiente intr-un timp scurt
?
Sincera sa fiu nu prea mananc mult, ce-i drept mananc DOAR fastfood-uri, un kebab sau o portie de cartofi pe zi si atat. Beau apa multa.

Ador sa merg mult, sa ma plimb, sa dansez insa am o limita deoarece am scolioza destul de grava si ma apuca dureri destul de severe. ( Ceea ce e amuzant deoarece este de recomandat sa slabesti ca sa nu pui mai multa presiune pe coloana dar totusi nu poti face sport big grin )

Am 66 kg la 1, 63m ( 21 de ani )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
104 răspunsuri:
| IonelaBianca explică:

Pana si prietenul meu rade de mine ca ar face hernie daca ar incerca sa ma ridice sad

| Romandas_Adriana_1992 a răspuns:

Sa nu mananci nu e bine
ar trebui sa mananci de toate dar cu o limita oricare
si clar ar trebui sa consumi mai putine calorii
fa sport atit cit poti
du-te in palestra jumate de ora nu e grav cred eu in fiecare zi!
succeshappy

| Kaℓi a răspuns:

Inlocuieste mancarea de la fast-food cu mancare gatita. Mai ales pe baza de legume.

| Dracoola a răspuns:

Esti ok, incearca totusi sa mananci de la fast food macar o data la doua zile, nu zilnic. Cartofii de la fastfood nu-s prea ok, mai bine ii faci acasa. Cata vreme faci miscare este bine. Nu inteleg atitudinea pritenului tau in schimb.

| Dracoola a răspuns:

Si nu comanda nimic cu maioneza, este foarte periculoasa.

| Dracoola a răspuns:

Daca ai o piata prin preasma ar fi mult mai bine, sunt atatia producatori romani care vand legume si fructe de calitate, uneori mult mai ieftine decat la supermarket.

| MaryArdelean a răspuns:

Buna Ionela,as vrea sa te ajut dar metode eficiente si rapide nu prea sunt! Ar trebui sa incerci sa nu mai mananci fastfood-uri,si sa mananci multe fructe, legume poti manca si mancare gatita, cu limita, si paine foarte putina, fara fastfood.Ai putea sa mergi la sala,sportul este eficient,dar daca spui ca ai scolioza,ai putea incerca niste exercitii mai putin solicitante! Si am mai citit recent despre aparitia uonor capsule minune, populare si eficiente in randul vedetelor, numite "Garcinia Optima", dar nu stiu, informeaza-te! Sper ca ti-am fost de ajutor! :-) :*

| IonelaBianca explică (pentru Dracoola):

Doar kebab mananc de la fastfood. Cartofii ii fac acasa. De obicei prefer legumele in locul carnii, ma face sa ma simt foarte prost cand aud lumea ca mananca orice si totusi sunt mai slabi sad eu daca incep sa mananc detoate pun pe mine si mai mult decat de obicei.

| IonelaBianca explică (pentru MaryArdelean):

Multumesc! kiss imi e cam frica de pastile deoarece am auzit ca ori sunt degeaba si nu au nici un efect, ori te ajuta sa slabesti cu un cost ascuns, dar s-ar putea sa apelez la asta daca vad ca tot nu merge orice as face.

| ashlee a răspuns:

Se poate cu siguranta slabi daca iti schimbi obiceiurile alimentare, si nu doar temporar, ci sa adopti un alt stil de viata, sanatos. (E greu si necesita multa disciplina si vointa (si chiar o anumita investitie financiara), dar nu e imposibil.)

In primul rand, fast food-ul de orice fel nu este sanatos. Puiul din fast food este crescut si hranit groaznic. La fel si celelalte animale: vacile, porcii, pestii de acvacultura hraniti non-bio, etc.

Hrana de la oras este tot mai nesanatoasa pentru a se acoperi cererea mare, dublata de posibilitatile financiare modeste ale oamenilor. Cum la oras trebuie sa cumperi toata hrana (nu produci nimic in propria gospodarie deoarece nu ai pamant), si de multe ori, oamenii au mai multe guri de hranit acasa, multa lume (atat in tara, cat si in strainatate) cumpara ieftin si prost.

Primul pas in a slabi incepe cu atentia la calitatea si cantitatea hranei pe care o consumi.

Iti recomand legume si fructe in stare cat mai naturala (in salate, fripte usor, gatite la abur), carne putina (ideal Bio sau de la tara), peste la gratar (cel de calitate, Bio sau pescuit este de obicei scump, dar merita sa consumi si e chiar foarte recomandat de medici).

Elimina sucurile si dulciurile din comert si, mai bine, prepara-ti acasa dulciuri simple si sucuri naturale de fructe.

Cand metabolismul este mai lent (asta se intampla mai des la grupa sanguina A2), atunci trebuie acordata atentie mare la natura si cantitatea alimentelor.

| farfuriaverdex a răspuns:

Renunta la fast food, o masa fastfood este egala ca aport in calorii cu 3 mese normale/saatoase, pe langa faptul ca mancarea fast food are o tona de calorii nu este nici sanatoasa.
3 mese pe zi, fara paine, incearca sa inlocuiesti dulciurile cu fructe, un pic de miscare si multa apa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 8 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 8 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| mgtow a răspuns:

Improvizezi mancare facuta de tine acasa torni ce se poate intro oala de apa putin marar, bulion si delikat si a iesit mancarea dupa ce sa fiert bine.

| Maya176 a răspuns:

Heii eu am slabit 5 kg cu fructele de goji, dar nu trece peste doza. Oprietena de a mea a slabit 10, dar a facut si exercitii fizice.
Multsucces!

| bmerry a răspuns:

Iti recomand sa vizitezi un nutritionist. Este incredibil de eficient, si nu primesti mari interdictii in ale mancarii. Atat ca inlocuiesti unele produse nesanatoase, cu altele sanatoase.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu o sa slabesti niciodata cu fast food. Daca tot vrei sa mananci cartofi, fa-o insa nu mai mult de 2-3 ori pe saptamana si sa fie fierti in coaja (maxim cu putin ulei de masline, fara sare dar poti folosi condimente). Iar carne, de peste, dar vezi sa nu fie peste gras. In rest multe legume si faimosul sport. Si renunta la paine, dulciuri, zahar, etc!

| Cristyna2000 a răspuns:

Stiu cum e deoarece si eu am scolioza si trebuie si eu sa slabesc un kg, dar incerc sa nu ma ingras. Mananc binisor, cam de 2 ori pe zi, dar fireste ca depinde de metabolismul fiecaruia. Cat ai acum e cam mult chiar si pentru varsta ta, cred ca ar trebui sa ai max 60 kg. Trebuie sa bei multe lichide, sa mai lasi fastfoodurile si sa incerci sa faci singura mancare acasa. Exista unele retete care te ajuta sau poti sa mananci de 2 ori pe zi si sa mananci in fiecare zi cate ceva nou, exemplu ar fi: luni fructe, marti legume, miercuri lactate... Sper ca te-am putut ajuta.

| Totenn a răspuns:

Iti cumperi iPhone 6 si nu o sa mai ai bani de mancare atunci o sa slabesti mult

| BiuL a răspuns:

Oricâte teorii ar exista despre slăbire, până la urmă totul se reduce la ecuația simplă „calorii intrate vs calorii consumate".
Eu am 165 si 51 kg. Stii cand am mancat ultima data kebab? Probabil anul trecut. Mananc fast food (kfc, mc) doar o data pe luna.
Tu nu mamanci mult cantitativ dar ingerezi o multime de calorii, grasimi, sare tot ce e mai rau! Iar daca mananci doar o data pe zi metabolismul tau incetineste foarte mult si arde mai putine calorii.
Mananca de 3-5 ori pe zi, nu mamanca intre mese! Fast food ar fi bine deloc sau doar cand nu mai poti de pofta si daca azi mananci cartofi prajiti nu mai mananci kebap, trebuie sa ai masura in toate!
Nu mananca dulciuri, prajeli, grasimi, sosuri, fast food, sucuri, alcool, patiserie. Mananca multe legume, carne de pui, curcan, peste fiarta sau la gratar, fructe, oua fierte, paste integrale, paine neagra, lactate slabe, nuci, seminte, alune, supe, ciorbe de legume. Bea zilnic 2 litri de apa si eventual ceaiuri neindulcite.
E ok si doar sa te plimbi dar fa-o zilnic, in ritm alert si minim 30 minute. Cred ca ti-ar fi bun si inotul.

| Eve11 a răspuns:

Incearca sa mananci mai sanatos. Include multe fructe si legume in dieta si renunta treptat la mancarea de tip fast food.

| buzeduulci a răspuns (pentru IonelaBianca):

Eu am slabit 10kg in7saptamani dor cu dieta ketogenica si sport la sala zilnic epuizant
http://www.andreilaslau.ro/andrei-laslau-regulile-dietei-keto

| ASebastian a răspuns:

Fa-ti un stil de viata mai sanatos. Mananca si altceva.

| Danuta000 a răspuns:

Incearca sa mananci si tu mai sanatos...Mai multe fructe, legume si mancare facuta in casa.Sa sti ca eu am slabit doar mancand mancare gatita acasa.In plus te simti mai bine daca ai un stil de viata sanatos

| Mediocre a răspuns:

Mananca mancare sanatoasa, nu fastfood! Incearca sa nu mananci seara...cand dormi nu `faci miscare` si atunci se pun grasimile.

| Sorvas a răspuns:

Nu o sa reusesti niciodata sa slabesti daca mananci fast food (de orice fel). Mai ales de acum inainte pentru ca nu mai esti adolescenta. De la 20 de ani inainte trebuie sa ai grija in primul rand la ce mananci. Daca reusesti sa elimini din dieta ta FastFood-ul, bauturile carbogazoase indulcite si pe cat de mult poti alimentele procesate cu zahar adaugat (eg. dulciuri, mezeluri, patiserie etc) atunci esti pe drumul cel bun fara sa fie nevoie de sport prea mult. Ar fi suficient sa iesi sa te plimbi, un mers pe bicicleta/role sau ce iti place tie. Ca o activitate care sa nu te solicite foarte tare poti considera Yoga. Sunt multe variante de Yoga pe care le poti incerca. Mult succes!

| SteelShadow a răspuns:

Mult sport și alimentație sănătoasă și echilibrată!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit la stiri despre cea care defila pe podiumurile lumii ca manechin? Si a fost gasita moarta in apartamentul ei? cred ca a murit de foame saraca.Cred.

| Burjon a răspuns:

Renunta la fastfood, mananca cat mai putin, bea multe lichide si fa cat mai mult sport, adica cat mai mult efort fizic.

| biagold a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa il faci e sa nu mai mananci fast food-uri! incearca sa mananci altceva mai sanatos de ex o salata, o supa ceva de genu si trebuie sa faci muscare cat mai multa

| Denyisssa a răspuns:

Nu trebuie sa te abti de la mancarea care-ti place.Trebuie doar sa mananci temperat si,mereu sa fi odihnita.N-o sa-ti vina sa crezi cat de multe beneficii poate aduce somnul in slabit, cand dormi se ard caloriile sau ceva de genul, si nu trebuie sa mananci ce contine mult zahar, deojdie, faina etc...mananca multe ciorbe fara rantas si incearca de fiecare data cand mananci sa mananci cu paine neagra, ajuta putin, si cu salata, fa in fiecare zi cel putin 30 min. de miscare si bea multe ceaiuri fara zahar.Nu mai manca de la fast-food absolut nimic si nu fi stresata. Sper ca te-am ajutat si imi pare rau! :*