| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să slăbesc. Dacă mănânc 1200 de calorii pe zi, merg pe jos normal 1 oră și fac 1 oră de exerciții cardio la sală, e ok? Fac asta deja de 10 zile și am slăbit doar 1 kg...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai slăbit 1kg în 10 zile e foarte ok.

| relian a răspuns:

Sa slabesti nu trebuie neaparat sa mergi la sala,sala nu te slabeste te face mai mare laughing mancarea este cea care e ingrasa,sau slabeste.
Poti f simplu sa stai numai in pat si sa slabesti,fara sa faci absolut nimic.
Cand faci exercitii se umfla muschii, pui masa musculara, deci o sa iei in greutate laughing
Ce parere ai de culturisti aia is grasi? Desi au peste suta de kg is slabi morti laughing nau pic de grasime.
Ce maninci trebuie sa si consumi, iar atunci cand nu faci efort mai deloc oricat de putin ai manca se va depune, deci si o masa pe zi la efort fizic, mai deloc este prea mult.
Mai bine alergi decat sa faci la sala ce spui.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru relian):

Am menționat că fac cardio. Adică stepper, bicicletă, alergat. Nu exerciții cu greutăți care să-mi crească masa musculară...

| relian a răspuns (pentru Littledoctor26):

Maninci prea mult la cat efort depui.Redu toate mesele, maninca odata pe zi, dar nu mani ci cat 7 laughing.
Uite iti zic de mine, nu-s gras, am nitica slanina, efort aproape inexistent, maninc doara odata pe zi, de exemplu maninc sa zic la McDonalds un meniu de peste ala micut 3 cartofi pot sa iau si suc sau nu, dar si ala e prea mult laughing pe bune.
La 64-65 de kg cat vrei tu sa fii si aia e tot mult.tu trebuie sa fii undeva sub 60, hai maxim 61 kg la inatimea ta.
Bine ca nu gk conteaza, poti sa ai uneori si 100 kg si sa fii slab, sau poti avea 40 kg si sa fii gras,adica sa ai slanina pe tine,ca de fapt gras sau slab la asta se refera,la grasimea de pe corp, nu se refera la kg.
Asa ce poti spune de culturisti, aia nau pic de grasime dar ca greute au peste suta, n-ai cum sa spui cas grasi.
Bicileta, alergat te ajuta numai asa sa iti mentii un tonus muscular, nu te ajuta sa slabesti.
La cate kg ai maninci prea mult.Sinca ceva, mancare inseamna tot ce bagi in gura laughing nu doara 3 mese pe zi, absolut tot ce magi in gura se duce acolo la centurile de grasime laughing

| Wr3nch a răspuns:

Slabitul natural si sanatos dureaza., nu sa sa vezi rezultate minune. Continua si ai rabdare iar diferenta se va vedea in timp.

| Apokales a răspuns:

Daca chiar consumai doar 1200 de calorii trebuia sa ai ceva ameteli pana acum si ceva kilograme date jos, nu doar unul. Cred ca n-ai calculat cum trebuie si ca exagerezi cu antrenamentul in raport cu caloriile estimate, adica 1200.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru Apokales):

Ba da, atat am consumat. Imi si cantaresc cantitatile pe cantar. Exemplu de meniu pentru o zi: un bol de lapte cu 50grame fulgi de porumb, o banana, un castron de supa de pui, un iaurt, 100 de grame de piept de pui pe gratar+un ardei+2 feliute de branza big grin

| Apokales a răspuns (pentru Littledoctor26):

Poate n-am luat in calcul ce inaltime ai, ce greutate. In fapt, care-i necesarul tau de calorii pe care trebuie sa-l consumi ca sa te mentii. Este bine ca ai un progres. Cantareste-te dimineata dupa ce mergi la baie pentru un rezultat cat exact si mergi mai departe. Asigura-te ca nu ai un deficit caloric mai mare de 25% din necesarul zilnic de calorii.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru Apokales):

Am 21 de ani, 72, 8 kg si 1, 69 inaltime. Sunt grăsuță big grin Vreau să ajung la 64-65, acolo mă simt cel mai confortabil

| Apokales a răspuns (pentru Littledoctor26):

Https://www.calculator.net/calorie-calculator.html

Eu folosesc asta pentru estimarea caloriilor. Tine cont ca pentru a arde 1kg de grasime trebuie sa arzi un total de 7000 de calorii. Grasime, nu apa de la deshidratare. Se mai spune ca pentru a slabi sanatos nu trebuie sa pierzi mai mult de 1-2 kg pe saptamana, asta nu-i o informatie batuta-n cuie.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru Apokales):

Mulțumesc. Super util acest calculator. Îmi zice că pentru a slăbi un kil pe săptămână pot mânca 1500 kcal dacă fac sport de 4-5 ori pe săptămână.

| Apokales a răspuns (pentru Littledoctor26):

Te anunt ca nu-i exact. Poate ca ti-a dat bine, nu zic nu. Dar l-am gasit ca fiind un calculator cat mai aproape de adevar. Vei da peste multe formule si multe informatii care se bat cap in cap in lumea finess-ului, deci ai grija happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai slăbit mult. Eu zic că ai scăzut prea mult caloriile. Normal e un kg la două săptămâni.

| SuntAndrei a răspuns:

Este foarte bine ce faci, dar nu te astepta la rezultate imediate, 1 kg in 10 zile e foarte bine, continua sa faci ceea ce faci si in ceva timp vei reusi sa iti atingi scopul.