| tudor_cozocz a întrebat:

Acei cartofi care se gasesc in supermarketuri la punga si sunt deja pregatiti de prajit (curatati si feliati), sunt sanatosi? Am auzit de la cineva ca ar fi de fapt o pasta de cartofi si ca nu sunt foarte naturali...

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Acei cartofi sunt preprajiti si iti poti da seama cum ar arata acel uleisad. decat sa iei cartofi din aia mai bine stai 10 minute si iti cureti singur cartofi.si eu cumparam cartofi din aia dar de la un moment dat mi-am dat seama ca nu dureaza mult sa cureti singur cartofii. mihai

7 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

Cartofii congelati din pungi sunt chiar... cartofi, nu pasta! ei sunt prefierti si apoi congelati instant. de ce? 2 motive: ies crocanti si timpul de prajire este foarte redus. sanatosi nu sunt nici unii nici altii pentru ca sunt prajiti in ulei...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si eu ma gandesc mereu ce naiba e grasimea aia care iti ramane pe maini dupa ce ii manevrezi si care pluteste apoi pe uleiul in care ii prajesti. Mie mi-e scarba de ei.

carla
| carla a răspuns:

Nu sunt sanatosi asta e clar. Gandeste-te ca orice produs decojit si congelat nu este mai sanatos decat unul proaspat. iti recomand cartofii proaspeti:-)

| georgehari a răspuns:

Așa am citit și eu, dar merg pe principiul că oricum trăim într-o lume toxică. Manelele mi se pare că fac mai mult rău decît cartofii congelați, oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acei cartofi care se gasesc in supermarketuri la punga si sunt deja pregatiti de prajit (curatati si feliati), sunt sanatosi? Am auzit de la cineva ca ar fi de fapt o pasta de cartofi si ca nu sunt foarte naturali...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingredientele folosite la prepararea lor nu fac altceva decit sa multiplice nocivitatea, asa ca... e de preferat sa cureti cartofii din piata si sa-i prelucrezi acasa chiar daca este uneori mai putin comod. Omul in emanciparea lui pentru a cistiga ceva timp liber (de barfa, de vazut nu stiu ce banalitate la tv...) prefera sa sara peste placerea de a-si prepara ceva de mancare sanatos, asa cum nu mai are timp sa citeasca o carte, sa vada ca in jurul lui natura este frumoasa, ca iarba e verde, ca un copacel se cazneste sa creasca, izvorul susura cu apa cristalina etc...

| tomeasca a răspuns:

Nu sunt la fel de sanatosi precum cartofii naturali, asta e sigur. happy Mai ales ca-i si prajesti dupa aia.