| Lupică27 a întrebat:

Salut, mi s-a stricat masina de spalat rufe si vreau sa cumpar alta, ce imi recomandati? N-am un buget fix, ar fi de preferat sa nu fie prea scumpa si sa fie ceva mai de calitate.

33 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu o sa va zic ce sa nu luati si anume nu modele noi BEKO, am una vai de ea, are 1 an de zile nu cred ca apuca 2 laughing
huruie din toate partile
cea mai mare prostie a fost cand au creat masinile de spalat "slim" care numai au contra-greutate serioasa, astfel chiar daca pui rufe conform indicatiilor, masina topaie prin casa happy

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Unui prieten de-al meu ii pleca masina de spalat prin casa cand era pe terminate, din holul dintre sufragerie si baie se trezea cu ea in sufragerie.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Stiu si cum face cand sunt rulmentii pa, la asta a mea nu e de la rulmenti caci atunci huruie grav
doar se duce intr-o parte datorita lipsei acelei contragreutati, le-au facut sa fie usoare si nu au contra-greutate pe masura
pe langa asta au o prindere, picioruse, defectuoasa oricat ai prinde-o tot topaie cand functioneaza happy
de acum stiu, voi lua doar masini de spalat "grele" si la preturi de epeste 3000 de lei, ce este ca pret sub nu pare ce trebuie

| Spa_de_Lux_Anda_1972 a răspuns (pentru Lupică27):

Funny, masina de spalat care pleaca la plimbare.
si eu patesc la fel cu Artic.
am cumparat ceva care sa egalizeze suprafata si nu mai pleaca asa.

| Fatamuntilor a răspuns:

Lupusor,Artic ma serveste de peste 12 ani de folosinta aproape zilnica sau de cel putin 3 ori pe saptamna.

| Lupică27 explică (pentru Fatamuntilor):

La asta ma gandeam si eu, vad ca are recenzii bune.

| Lupică27 explică (pentru Lupică27):

Poti sa-mi recomanzi vreun model?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Lupică27):

Artic clasa A +++
Vezi daca mai e valabil programul,, rabla''.Sau daca duci masina veche ai reduceri.

| dullcat a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu mai exista A+++, s-a schimbat sistemul de notare al eficientei energetice.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru dullcat):

Am inteles
ideiae cunsum redus de energie.

| Lupică27 explică (pentru dullcat):

Tu ce recomanzi?

| dullcat a răspuns (pentru Lupică27):

Ce recomand eu este peste buget, de aceea nu am scris nimic, din moment ce ai zis sa nu fie prea scumpa.

| Lupică27 explică (pentru dullcat):

Ia arata ce recomanzi tu.

| Lupică27 explică (pentru dullcat):

Aa ***, pai nu merita atatia bani o masina de spalat. Daca facea si mancare si calca da, dar doar pentru ca spala rufe sa dau atat, nu merci.
Tu de care ai si ce pret?

| LoveSleep a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Vrei sa spui ca nu speli vasele cu mana?

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Angi, am o masina de spalat Arctic de 17 ani si nu am avut probleme cu ea. Problema unora este ca habar nu au sa umble la ea.
Dar, in viziunea lor, masina de spalat nu este bună. Oricare ar fi ea.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru LoveSleep):

Ce legatura are?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Miele a ramas doar brandul de ei. Nu stiu cum o fi calitatea, dar daca ar fi INCA pe masura pretului, ar da naibii MACAR 7 ani garantie. Personal am prins un Samsung la vreo 1800 de lei, acum e cam 2800 modelul ala cand il mai gasesti. Partea super la ea e ca are dozatoare pentru detergent si balsam lichid. Umpli alea si nu mai ai treaba vreo luna. Plus ca are si bubble soak, care e foarte misto. Si buton separat de power. Bine, cu control digital, dar totusi. Alea ca Arcticul de mai sus, majoritatea de fapt, au un singur buton pe care trebuie sa il rotesti mereu cand speli. Garantat crapa primul. La cateva luni dupa ce e gata garantia, desigur. Si nu vrei sa stii cit costa unul... mai ales ca de obicei trebuie inlocuit tot panoul de control. Uite o oferta excelenta - https://www.emag.ro/......DZC6P3YBM/
P.S. Nu te mai lua dupa specialistii cu A si nu stiu citi de plus dupa el, ca un A++ de exemplu e adesea cu mult sub noua clasa energetica B. In cazul de mai sus, masina asta are un randament excelent. Si ca sa duc subiectul asta pana la capat, nu consumul de curent ar trebui sa te ingrijoreze (o diferenta de la 50 la 80 KW/100 de cicluri de spalare reprezinta o diferenta de nici 30 de lei, sa fim seriosi!), ci consumul de apa. Oricum, in ambele cazuri, producatorii triseaza big time. De exemplu dau consumul la 100 de cicluri eco sau de spalare rapida, cand tu de obicei vei folosi un ciclu mix sau specializat (prosoape, ca sa dau un exemplu) care va consuma mult mai mult. Oh, da, si ca sa termin de tot, mai trebuie sa fii atent si la ciclul rapid. Una la mina, mai mult ti le uda un pic si le parfumeaza, a doua la mina, de multe ori nu e in stare nici sa iti scoata un miros puternic de transpiratie, dar ce nu tin multi cont e ca degeaba masina are teoretic 8 kile capacitate (asa are si a mea), majoritatea programelor au o masa maxima cu mult sub - in cazul meu, 2 kg la ciclul de spalare rapida, 4 gb la mixt/prosoape, 3 kg la blugi, etc.

| Lupică27 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pare buna masina dar daewoo, serios? astia sunt codasi la electronice, imi e sa nu se strice dupa ce iese din garantie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lupică27):

Cine ti-a suflat ca Daewoo ar fi codasi ma rog? Nu e ca si cum ar mai face careva bunuri cu adevarat gindite pentru folosinta indelungata. Uite, cand mi-am luat eu masina de spalat era un Indesit foarte misto, care spre deosebire de foarte multe altele, avea buton special pentru programul rapid si buton de pornit/oprit. Asta e unul dintre cele cateva modele de genul asta - https://www.emag.ro/......DMNZ49MBM/

| Lupică27 explică (pentru GabiDumitrescu):

Indesit am avut eu si am reparat la ea cred ca de vreo 10 ori pana acum.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lupică27):

Iti dai seama ca depinde foarte mult de model si ce are ala prin el pe-acolo, nu? Asa daca e sa ne luam dupa discutiile de pe net, LG rupe stilul. Si mie imi faceau cateva LG-uri cu ochiul cand am luat Samsungul, dar am zis pas. Pina la urma sunt oarecum multumit cu asta, face acusi 2 ani, cred ca o sa dau 400 de lei ca sa ii mai cumpar inca 3 ani de garantie. Zic mersi daca tine atit. Dupa aia om vidie. Imi aduc o spalatoare de rufe din Thailanda.

| Lupică27 explică (pentru GabiDumitrescu):

Tot la LG ma orientasem si eu prima data dar sunt putin cam scumpe.

| LoveSleep a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu are, era doar o fantezie care s-a pierdut in uitare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lupică27):

Pe termen lung iesi mai cistigat.

| Spa_de_Lux_Anda_1972 a răspuns (pentru Lupică27):

Cautati reduceri.
Flanco are preturi mai bune decat Altex.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Candy Smart Pro.

| Spa_de_Lux_Anda_1972 a răspuns (pentru Lupică27):

Mai puneai ceva si iti luai Bosch.
https://premiumstore.ro/......e_frontala
si tot atitea dadeai.

plus ca ai 5 ani garantie.
eu as face retur.

| Lupică27 explică (pentru Spa_de_Lux_Anda_1972):

Si asta are 5 ani garantie.