| ferefe a întrebat:

Am luat in seara asta 3 pastravi mari neeviscerati. Cand am ajuns acasa i-am curatat si am scos o gramada de icre. Le-am spalat dar as vrea sa le conserv sau sa le pot consuma ca pe acelea pe care le cumpar. Cum se prepara icrele de pastrav?

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Le poti spala intr-o sita si apoi pui un strat de icre si un strat de sare si tot asa intr-un recipient suficient de incapator. Icrele se pot consuma dupa 3 zile, pe painea unsa cu unt sau margarina si nu uita sa le stropesti cu putina lamaie.

6 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Uite aici un blog al unei gospodine;) iti explica atat cu scris cat si cu imagini prepararea icrelor de pastrav.
http://mayas-esprit.blogspot.com/2007/03/icre-de-pastrav.html
Mmm... sper sa fie bune! sa ne spui daca ti-au placut;)Pofta buna!

| ferefe explică:

Da-, frumoase retete numai ca eu vreau ca sa le conserv ca pe alea din magazin dar mai natural si sa le consum direct pe paine apoi ca pe acelea negrea. Nu vreau ca sa le fac ca pe icrele clasice. Cum se conserva foarte bine aceste icre?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le poti afuma, congela sau prepara cu sare si ulei, este bine sa le lasi cateva zile cu sare si ulei in cazul in care nu vrei sa le gatesti pentru ca pot contine bacterii sau alte animalute, uleiul trebuie sa acopere icrele si trebuie presate un pic pentru a nu se forma bule de aer, eventual poti sa faci calamar umplut cu icre, calamarii ii cureti de aripioare si ii intorci pe"dos", ii speli si ii umpli cu icrele proaspete, se caleste o ceapa si apoi se adauga si calamarii pentru cateva minute, dupa aceea se adauga bulion si o frunzulita de dafin(optional o lg. de otet).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SE PUN INTR-UN BORCANEL CU SARE PT. O SAPTAMANA SI APOI SE PREPARA. SE FREACA BINE CU MIXERUL APOI SE PUNE PUTIN CATE PUTIN ULEI SI LAMAIE ULEIUL DE PUNE IN FIR CA SA NU SE TAIE ICRELE SI LAMAIE DUPA GUST.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca nepoata de pescar imi dau cu parerea, daca le-ai scos tu din peste nu trebuie sa le strivesti, trebuie sa ramana intregi si se prepara astfel: faci o saramura tare ca pentru muraturi si bagi in tifon curat in castronul cu saramura dupa care pui icrele si "le speli" putin in saramura fara sa le strivesti, apoi le pui la scurs in tifon ca pe branzica, le lasi la scurs si dupa ce s-au scurs bine le consumi. in general se papa pe tartine cu unt si cateva boabe de icre... se prezinta pentru o masa pretentioasa intr-un caston mic pus intr-un castron mai mare cu gheata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu