| OrdinaryMan a întrebat:

Am mersul viciat / vicios, se pare...
Toti sau aproape toti papucii mei ajung sa aiba talpa exterioara (latero-posterioara) roasa/erodata.
Se intampla asta dupa cateva luni sau ceva mai mult de purtare.
Uneori se erodeaza atat de tare incat ajung sa am gaura in papuc.
Ce se poate face?
Sa-mi mai schimb mersul, acum cand sunt deja adult, se mai poate?
Sa pun ceva material dur in interiorul papucului si poate imi corecteaza mersul sau cel putin nu ajung sa-mi erodez talpa papucului?
Sa cumpar papuci cu talpa foarte dura/rezistenta la erodare?

Sa pun potcoave la papuci? laughing))))

https://imgur.com/a/Hcy7D3a

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La medicul ortoped care îți va recomanda încălțăminte ortopedică corectoare.

| anonimg a răspuns:

"Sa-mi mai schimb mersul, acum cand sunt deja adult, se mai poate?"
Da, se poate; si o spun din proprie experienta.
Oridecate ori mergi pe strada iti fortezi piciorul sa calci pe toata talpa. Trebuie sa iti aduci aminte mereu de acest lucru. Daca l-ai uitat, nu-i problema. Acest efort inseamna auto-educatie.
In doi ani deja te inveti sa calci normal, frumos.

| Catrice a răspuns:

Sa cumperi pantofi ortopedici după o vizita la ortoped?