| cecinuexista a întrebat:

intrebatoarelaughing stiu ca tiramisu se face deregula cu branza mascarpone, dap cu altceva nu se poate? intreb si eu din curiozitate! Astept raspuns de la voi :*:*:*

Răspuns Câştigător
| reteteculinare a răspuns:

Uite aici reteta - http://www.aretete.com/2011/10/tiramisu-imbatator.html

3 răspunsuri:
| ciprianb a răspuns:

Normal asta e reţeta ca la carte (cu mascarpone). Sincer nu am încercat şi cu alt fel de brânză. Merită încercat.

| consiliervacante a răspuns:

Poti inlocui cu praf de tiramisu de la Dr. Oetker (la plic), pe care il gasesti in orice supermarket, in zona in care sunt budinci. Se prepara cu lapte. Dar... gustul nu se compara cu cel facut cu mascarpone. Mascarpone are rolul de a-i da o consistenta cremoasa. Aaa, sper ca nu te-ai apucat sa gusti mascarpone inainte de a-l folosi, nu are un gust bun, dar in creme e minunat. Mascarpone e mai mult ca o smantana groasa sau crema, nu prea are nimic cu consistenta branzei cu care esti probabil obisnuit.