| Constantin_Cirlan_1987 a întrebat:

Am un frigider Indesit și becul e raprins mereu. Intrerupatorul nu mai merge, am apăsat cu degetul pe el și becul e mereu aprins. Ce pot face?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scoti becul.

| sierra1 a răspuns:

- chemi un meșter să rezolve
- sau desfaci contactul și il deblochez, că asta s-a intâmplat

| Constantin_Cirlan_1987 explică (pentru sierra1):

Trebuie să schimb întrerupătorul are piciorușul rupt și face mereu contact.

| sierra1 a răspuns (pentru Constantin_Cirlan_1987):

Este c-am fost (foarte) pe-aproape?

| mihai69 a răspuns:

1. Schimbi becul cu unul LED; face infinit mai puțină căldură față de cel clasic;
2. Dacă te pricepi cât de cât la meșterit, scoți aparatul din priză și încerci fie să repari contactul, fie să-l schimbi. La sfârșitul operației, îl pui iar sub tensiune.

| relian a răspuns:

Scoate becu,mai ales daca e din ala clasic, face caldura, plus consuma si electricitate, atit becu, cit si compresorul, becul daca este clasic, face cald, compresorul merge mai mult sa mentina temp setata.
Pina sa vina careva sa repare intrerupatorul, cel mai bun, este sa scoti acel bec.

| IceRope a răspuns:

Scoate frigiderul din priză.