| Bogdanmanolachi a întrebat:

As vrea sa va intreb daca merita sa imi pun lentile de contact in loc sa mai port ochelari? Sunt baiat, am 12 ani si practic fotbal de performanta si clar ma dezavantajeaza deoarece la meciuri nu pot sa port ochelari si nu vad bine (am dioptria in jur de 2 )

Răspuns Câştigător
| Apophis29 a răspuns:

Iti spun din propria experienta. Am 15 ani si port lentile de anul trecut. Merita 100%. Faci mai intai un control la medicul oftalmolog, deoarece el iti va spune ce fel de lentile iti trebuie, raza de curbura, diametru, o sa vezi. Fac si eu karate, si ma deranjau ochelarii, dar de cand am lentilele nu am nicio problema, aproape ca nici nu simt ca le am pe ochi. Crede-ma, nu o sa regreti, insa, chestia e ca trebuie sa ai putin curaj ca sa ti le pui singur.

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Lentilele de contact se recomanda a fi purtate ocazional.Ele pot irita ochiul. Cere totusi sfatul unui oftalmolog.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la un medic si cerei sfatul. Cei de aici nu sunt medici.

| PeFuga a răspuns:

Iti recomand sa ceri sfatul unui oftalmolog. In principiu, daca exista lentile potrivite nevoilor tale, poti alege sa le porti atunci cand faci sport, ulterior revenind la ochelari.

| Axelrunda a răspuns:

Cunosc doi baieti care sunt gemeni si joaca fotbal, dar poarata ochelari. De la 14 ani au intrat in echipa si si-au luat lentile si au zis ca este mult mai bine asa, ca inainte cel putin de 3 ori in timpul antrenamentului le cadeau ochelarii, deci da, ia-ti lentrile de contact.

| Nastasă_Lucian_1993 a răspuns:

Iti recomand sa iti pui lentile asa nu o sa mai ai probleme la football!

| Andreescu_Antonia_1964 a răspuns:

Am purtat si port si eu ochelari. Intr-adevar lentilele de contact sunt recomandate mai ales pentru sportivi. Ti-as zice sa iti iei dar sa nu le porti decat la meciuri, sport sau antrenamente. Sunt FOARTE incomode, mai ales pana te obisnuiesti cu ele, si chiar si dupa. Iti pot irita foarte urat ochii daca nu le scoti si iti pui altele la nu stiu cate ore, depinde de care cumperi, de obicei 6-8 ore. Sper ca te-am ajutat