| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

Ati incercat vreodata gogosi cu frisca?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dar cred ca sint foarte buni
te rog sa-mi dai si mie reteta

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu. Dar suna bine. Pune reteta.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Mmm... dupa reteta par super bune! daca le umplii cu gem o sa iasa un fel de papanasi.Ar fi o reteta buna de incercatbig grin Pofta bunaaa celor care s-au apucat s-o puna in practica!

mira
| mira a răspuns:

Preparatul asta este o adevarata bomba calorica.Se poate manca o data in viata. Mira

lolita
| lolita a răspuns:

Da tipul profiteroles, faci gogosele mici rotunde, le umpli cu frisca si pe deasupra cu ciocolata lchida. mananci pana nu mai poti. sunt preferatele mele

| cely a răspuns:

Nu dar cred ca sunt foarte bune

| RamonaMn a răspuns:

Tare raspunsul Mirei si sunt de acord cu ea laughinglaughing insa nu mai pot de pofta sad Marrie trimite`mi si mie vreo 2-3 prin fax sau e-mail happy

| ♣ Ma®®yE [;x] explică:

Am una laughing

| ♣ Ma®®yE [;x] explică:

Ngrediente

1 kg faina
50 g drojdie
350 ml lapte
100 g zahar
3 oua
100 g unt
100 g zahar
putina sare

Mod de preparare

In 50 ml lapte cald se pune drojdia, 1 lingurita de zahar si 1 lingura de faina, se lasa 10 minute sa creasca;

Ouale se amesteca cu zaharul, sarea si untul topit. Se adauga drojdia si laptele, apoi treptat faina, se lasa 1 ora la crescut;

Apoi se intinde o foaie de 1 cm grosime si se taie cercuri. Se ung marginile cu putin lapte si se pune deasupra un alt cerc apasand bine marginile. Daca le vreti simple lasati foaia mai groasa. Se mai lasa 5 minute pe masa si se prajesc in ulei. Ulterior se pot umple cu ce gem, ciocolata sau diverse creme.

| ♣ Ma®®yE [;x] explică:

Frisca se pune peste...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine, bine...si frisca unde este in reteta ta?

| onlyme_3202 a răspuns:

Nu dar deja mi-e pofta. ai reteta cumva?