| silvy23bibi a întrebat:

Bună, am nevoie sa măsor 36g sare și nu știu cum. Nu am un cantar special pentru bucătărie. Știți cumva un truc sau un site care mă poate ajuta?

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

AM cantar digital si tocmai am masurat,
Cam 2 linguri ar veni,

| ziftode a răspuns:

Https://www.compari.ro/......1,digital/ orderby=1

sa nu imi spui ca nu iti permiti 23lei, cel mai ieftin

| Demidol a răspuns:

Uite un tabel cu masuratori in bucatarie, ajutandu-te de lingura, cana, etc. https://pofta-buna.com/masurare-practica-ingrediente/
Este foarte util.
Acum, fix 36 grame, doar cu cantar de farmacie poti cantari. Cel de bucatarie nu este exact.

| Csander a răspuns:

Avand in vedere ca-i greutate, ai nevoie sa cantaresti, cred.
O lingura rasa, are undeva intre 16-19g de sare. O lingura cu varf, are undeva la 24-27g.
Ca sa cantaresti exact, exact, e cam dificil.

| CodreanuC a răspuns:

Te iei dupa cat cantareste o lingura de sare. Chiar daca nu obtii 36g, cu o lingura mare si una mica te apropri destul de mult de acel gramaj