| PumaTigruta a întrebat:

Buna seara TPU, imi spuneti, va rog, cat timp trebuie sa las rufele la clatit in apa dupa ce le-am spalat? Iar dupa ce le clatesc cat timp trebuie sa le las in alta apa cu balsam de rufe? Am observat ca la unele rufe au aparut niste dungi pe ele, probabil din cauza ca le lasprea putin la clatit(dupa ce le spal, le las 5 mminute(maxim)la clatit. As fi recunoscator daca m-ati ajuta!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand spalam de mana, clateam rufele in cel putin trei ape. Asta inseamna ca le storceam bine, le puneam in apa rece curata, le lasam 10-15 minute, apoi le vanturam rufa cu rufa, le storcea iarasi bine, schimbam apa si repetam operatiunea (10-15 minute lasate, apoi vanturate ca inbtimpul spalatului). Mai repetam totul o data pana cand in apa de clatire nu era pic de detergent. Nu puneam balsam de rufe, asa cum nu pun nici acum fiindca este alergen. daca vrei sa pui, il pui de-abia in a patra apa si lasi in el cam 15 minute.

1 răspuns:
| PumaTigruta explică:

Va multumesc pentru raspunsul util! O seara minunata!