| MasinutaCuBomboane a întrebat:

Ce as putea sa mananc sanatos la scoala? Aveam obiceiul sa imi iau toate prostiile de la magazinul din scoala, dar am inceput sa ma ingras si as vrea niste sfaturi... Eu mananc si foarte mult de la stres, asa ca as vrea ceva ce chiar tine de foame si sa pot manca mult cat sa ma satur, dar sa fie sanatos. happy

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
In afara de fructe si cereale nimic nu e natural.
Ai putea cumpara lapte natural si sa il pui la prins si poti adauga ceva cereale, asa ai putea manca ceva cat de cat sanastos.
O zi frumoasa sa aihappy

| RAY a răspuns:

Cei mai mlt tine de foame carnea, ouale, nu fructele desi sunt sanatoase nu tin de foame

| Adry05 a răspuns:

Fa-ti de acasa urmatoarlee sandwichuri:
1. o felie de sunca de pui/curcan, eventual putin unt, o felie de telemea, o frunza/2 de salata si castraveti/rosii
2. pulpa de pui dezosata la gratar (poti s-o faci de seara sau dimineata) + o felie/2 de salata +/sau rosii
3. Piept de pui la gratar +salata+Rosii.
Ca sa fie mai bun sandwichul ai putea sa-l faci la sandwich maker (prima varianta) sau sa pui feliile de paine la toast pentru toate variantele.
Ce ti-a spus colectionarul cu patiseria e o mare prostie. Sunt nesanatoase si ingrasa.

| Radu284 a răspuns:

Daca vrei sa nu te ingrasi, nu mai manca asa mult si gata. Singura mancare pe care o stiu care nu ingrasa si te satura cat de cat sunt castravetii. Sau conopida, salata verde, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

mai bine mănânci acasă.

| kasty a răspuns:

Buna!
E bine ca ai constientizat ca iti face rau mancarea de la magazin.
In primul rand sa ai la tine un fruct care iti place ( nu babana totusi) apoi poti sa-ti cumperi sau mai bine sa-ti faci sandwish cu piept de curcan sau piept de pui sau facut gratarel de seara, cu legume in el si painea sa fie integrala sau faina neagra( e mai satioasa desi poate nu-ti place).
La stres poate ai pofta si de dulciuri si ca sa le fentezi poti sa iti faci mere coapte sau chec facut in casa si alte dulciuri facute in casa( nimic dulce de la magazin si nici sucuri accidulate).
De asemenea sunt delicioase fructele trecute prin ciocolata topita.
Incearca, numai o persoana neglijenta cu ea insasi se ingrasa si e vinovata total( scuze au doar persoanele bolnave),
Pupic si bafta multa in toate cele.

| fpr139 a răspuns:

Din nefericire, problema e că. mâncarea sănătoasă, nu satisface pe deplin nevoia saturării. Eu unul obişnuiam să îmi fac un mic dejun copios înainte de plecare, şi să îmi iau un măr la mine.
Dar dacă e să o luăm pe aşa, problema e în cantitate, deoarece fiecare tip de mâncare, chiar şi nesănătoasă, aduce beneficiile sale. şi conferă vitamine de care alte tipuri de hrană duc lipsa.
De aceea ar fi recomandat să păstrăm un tip de dietă regulat.

Pe de altă parte, o altă soluţie ar fi aceea de a încerca să combaţi, să spunem. dependenţa asta, datorată stresului.
Ori altfel, fac ca ai bătrâni. bagă mămăliga în traistă, că pe aia nici n-o simţi. şi te şi saturi. laughing

| Raymond1607 a răspuns:

Cum majoritatea elevilor/studentilor aleg sandwichurile, iti recomand sa iti faci sandwichuri cu salam de curcan sau pui, niste castraveti, putin unt, si sandwichul sa fie cald, adica sa fie preparat in aparat de facut sandwich cald, in acest fel nu te va ingrasa painea.

| colectionarul2 a răspuns:

Ai incercat produselee patiserie? Sunt delicioase si santoase

| Andrəi a răspuns (pentru colectionarul2):

Cum sa fie sanatoase produsele panificate? Te ingrasi de la ele, dar adevarat sunt bune, daca vrei sa pui niste kg pe tine