| Beibiiis a întrebat:

In reteta pentru Rafaello am gasit urmatoarele :
- 150g zahar pudra cu vanilie
- 200g lapte praf
- 200g nuca de cocos
- o tabla de unt
- 2 foi de napolitane cu vanilie
- 100g migdale intregi.

Am inlocuit foile de napolitan cu napolitane Netty cu vanilie. In loc de migdale pun visine. Compozitia nu va fi aceiasi cum nici cantitatea.
Intrebarea mea este : pot pune lapte normal in loc de lapte praf? puppy dog eyes
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Frontal a răspuns:

Eu nu sunt un maestru al bucatariei, deci poate nu vei lua in seama prea tare raspunsul meu.
Dupa parerea mea ai putea pune, avand in vedere ca e mai sanatos. Acest lucru iti ofera un plus, nici de cum un dezavantaj.
Asa ca: pofta buna! happy

| NothingNewForYou a răspuns (pentru Frontal):

Nu, nu e adevarat, laptele praf are rolul de a ingrosa compozitia, dar daca pui lapte normal nu-ti v-a iesi o compozitie groasa cu care sa poti forma acele bilute, ti-o spun din propria experienta, chiar vineri am facut reteta, de acum tu decizi (sa imi spui cum ti-a iesit)

| คlєxヅ a răspuns (pentru Frontal):

Taci tu din gura, eu am facut de pe cutie Rafaello si cu lapte praf se face. Daca nu esti maestru al bucatariei mai bine nu mai raspunde la conversatia asta.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Categoric, nu! --- laptele va inmuia compozitia transformand-o intr-o pasta foarte moale care nu se mai poate modela( daca esti din Cluj, iti dau eu laptele praf gratis!) Visinele, vor lasa suc care, de asemenea, va inmuia bomboana gata modelata. Eu folosesc alune de padure pe care le cumpar in coaje de la aprozar sau hipermarket( gen Kaufland) Vezi aici reteta ta : http://www.petitchef.ro/retete/bomboane-rafaelo-fid-647933. Numai bine!

| DraGfirE a răspuns:

Eu iti dau sfatul sa te duci totusi sa cumperi lapte praf pentru ca daca iei lapte si o sa faci cu lapte nu o sa ingrase compozitia sa ii zic asa sper ca intelegi.

| คlєxヅ a răspuns:

Nu,nu pune lapte normal.
Si apropo, cum faci fata de caine? Ca e mistobatting eyelashes
Funda pliz? :-s

| Maria2001106 a răspuns:

Narmal ca poti, dar gustul va fi diferit sad