| 49Days a întrebat:

Vreau sa fac si eu ceva la cuptor si ma gandeam la cartofi cu cascaval,dar pe langa asta vreau sa bag ciuperci,sunca sau pui,ardei, o rosie...
Imi spuneti si mie o reteta? Sunt cam noua in asta si....nu cred ca se pun toate la un loc si gata big grin
P.s. Stiu ca e simplu de facut dar nu vreau sa mi se intareasca toate de ex.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi pe www.gustos.ro
Poftă bună!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, dacă întrebi lucruri serioase pe nişte COPILAŞI de 10-18 anişori, cam astfel de răspunsuri primeşti :(

În caz că nu ştiai, MAJORITATEA userilor sunt "copilaşi" = mai exact 79, 7 % au sub 18 anişori :)
http://www.tpu.ro/......ad-aceasi/

Acum, REVENIND la lucruri mai SERIOASE, nu prea sunt ( pe net ) reţete cu ceea ce doreşti să prepari :(

În primul rând, ingredientele ( cartofii, ciupercile şi carnea de pui ) trebuie prefierte!
Deci, NU le pui "crude" în tavă.

Preferabil să foloseşti bacon deoarece este puţin afumat şi îi dă o aromă deosebită :)
Dar se poate folosi şi piept de pui ( sau alt fel de carne de pui, ori şuncă simplă, cârnaţ, etc. ).

Carnea se taie cubuleţe; dacă pui bacon, atunci îl tai feliuţe.
Condimentezi după gust; se poate adăuga ceapă tăiată mărunt ( sotată cu ciupercile ), sau tăiată feliuţe/peştişori...
Dacă doreşti, poţi adăuga şi 1-2 roşii + ardei ( preferabil roşu ) - acestea se taie feliuţe subţiri.

Cantităţile de ingrediente folosite diferă în funcţie de câtă mâncare doreşti să prepari ( pentru câte persoane )...

Vezi câteva reţete ASEMĂNĂTOARE ( cu ce doreşti tu să prepari ) la linkul :
http://www.bucataras.ro/......13190.html

http://gurmandino.ro/2013/02/01/cartofi-la-cuptor-cu-ciuperci-si-oua/

Toate cele bune.

| kitykity a răspuns:

Poti sa cauti pe calculator cateva retete usor de facut.

| Sseshomaru a răspuns:

Nu stiu...dar daca gasesti ceva sa imi spui si mie te roglaughinguitate pe linkul de la Legiuitoarea, sall.

| adina2003 a răspuns:

Incearca asta http://retete.unica.ro/recipes/cartofi-cu-branza-la-cuptor/
Sper ca te-am ajutat. :)
Pofta buna.

| michael111 a răspuns:

Buna,

Aici gasesti multe retete cu aceste ingrediente: http://reteteeconomice.blogspot.ro/

Pofta buna!

| LauraPisicutza a răspuns:

Poța face daca vrei si o prăjitură pe nume Lavacake. Iată rețeta:
ingrediente :
Ciocolata amara(200grame)
Unt nesărat (200grame)
Ouă (5)
Zahăr(50grame)
Făină (50grame)
Ness(o linguriță)
Esența de cafea(o lingurița)
Mod de preparare:
Rupem ciocolata intr- un vas si tăiem cubulețe untul.Le punem pe foc si amestecăm până se omogenizează.
Batem cele 5 ouă cu zahărul si adăugam făină.
După ce amestecul de unt si ciocoi s-a răcit îl amestecăm cu amestecul de ouă. Adăugam ness si esență de cafea. Ungem forme rotunde cu unt si umplem cu compoziție trei sferturi. Lăsam vreo 8 minute sau daca cuptorul este mai vechi 10-15 minute. Sper ca te-am ajutat si pofta buna! :-P

| 49Days explică (pentru LauraPisicutza):

Serios? Sau ma iei la misto? Ce am intrebat eu?

| LauraPisicutza a răspuns (pentru 49Days):

Cu mine vorbesti?sad am vrut sa iti spun o reteta de prajitura si credeam ca o sa iti place crying