| nuckelave a întrebat:

Care imi da o reteta de prajituri simpla?

6 răspunsuri:
| Alina_9354 a răspuns:

Cea mai simpla prajitura de facut este Raffaello pentru ca nu are nevoie de coacere si e super buna! Reteta o gasesti pe net! Pofta buna!

| Tourniquet a răspuns:

Daca esti fan/a prajiturilor cu fructe, iti dau cateva retete.

Prajitura cu visine :

Ingrediente

Aluat

110 gr unt la temperatura camerei
200 gr zahar
300 gr faina
2 lingurite praf de copt
1 varf cutit sare
2 oua
1 esenta vanilie
150 ml lapte

Umplutura

400 gr visine prospete (350 gr daca sunt congelate)
2 lingurite amidon (sau faina)
1/2 lingurita ghimbir pudra

Crusta

100 gr faina
60 gr zahar brun
150 gr unt
1 lingurita scortisoara

Preparare

1. Scoateti samburii din visine. Pudrati-le cu ghimbir si apoi cu amidon.
2. Pentru crusta: amestecati toate ingredientele cu mana pana se omogenizeaza totul.
3. Pentru aluat: frecati cu mixerul untul cu zahar, apoi adaugati ouale unul cate unul, amestecand dupa fiecare. Adaugati vanilia, apoi faina amestecata cu praful de copt si sarea si la sfarsit incorporati laptele. Veti obtine un aluat consistent.
4. Intr-o tava rotunda de diametru 26cm puneti hartie de copt si apoi ungeti-o cu unt, inclusiv pe margini.
5. Puneti in tava jumatate din aluat, presarati apoi visinele pe toata suprafata, turnati restul de aluat. Deasupra presarati crusta sub forma de firimituri care sa acopere toata prajitura.
6. Dati la cuptor la 190C pentru 35-40 minute.

*sper sa-ti placa. e prajitura ca la mama acasa love struck asta o prepar si eu love struck *

Mai poti face si chec happy

Ingrediente:

250 gr zahar, 5 linguri apa, 4 oua, 1 praf de sare, 5 linguri de ulei, 200 gr faina, o lingura (15 gr) cacao, zahar vanilat si nuca de cocos pentru presarat peste chec

Mod de preparare:

Se separa albusurile de galbenusuri. Albusurile se bat spuma cu un praf de sare. Separat se face un sirop din 250 gr zahar si 5 linguri de apa si se da in clocot. Siropul asa fierbinte se toarna treptat peste albusurile batute spuma, amestecandu-se continuu. Se adauga galbenusurile unul cite unul, apoi cele 5 linguri de ulei ( una cite una) si faina in ploaie. Se toarna in forma de chec ( daca se foloseste hartie de copt, direct, daca nu, se unge forma si se presara cu faina sau cacao). Se adauga umplutura data prin faina. Intr-un bol se amesteca 1 lingura de cacao cu putina apa si se toarna peste chec. Se baga la cuptor (care trebuie sa fie deja incalzit la 150 grade) si se coace pentru 40 de minute, pana cind o scobitoare introdusa in mijlocul checului iese curata. Cind este gata, se presara cu zahar vanilat si nuca de cocos.

*Ador aceasta reteta love struck sunt innebunita dupa chec love struck *

- Daca mai vrei retete, da-mi un msg. priv happy -

| FemeiaPaiangan a răspuns:

Google.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca http://www.prajituri.net si o sa gasesti multe retete de prajituri simple si nu numai...

| Munteanu90 a răspuns:

Gasesti aici orice reteta de prajitura cauti http://bit.ly/prajituridecasa