| maria_4015 a întrebat:

Care sunt combinatiile de mancaruri permise astfel incat ceea ce mancam sa ingrase cat mai putin?

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Alimentele cu calorii negative:
http://www.slabire-sanatate.ro/articole/alimente_antigrasime.php

| katala a răspuns:

Citeste "mananc deci slabesc" de Michel Montignac. O gasesti si pe net

| mafioata_7621 a răspuns:

E bine sa mancati multe salate si foarte putine mancaruri prajite

| Laly_4113 a răspuns:

Sper ca ajuta :

Libertatea de a alege Pestele slab cu paste, orez cu carne slaba, pui cu cartofi sunt combinatii de mancaruri care nu fac bine nici macar persoanelor sanatoase. De aici vine utilitatea acestei carti, care il invata pe cititor cum sa combine mancarurile care ii plac. Avem libertatea de a alege ce alimente dorim, cu conditia sa le asociem corect. Autorii ne spun ca putem sa savuram si dulciuri din cand in cand. Trebuie insa sa fim atenti sa nu le mancam la aceeasi masa cu preparate din carne grasa. In schimb, branzeturile grase, ouale si verdeturile se impaca foarte bine unele cu altele daca nu avem probleme deosebite de sanatate. Arturo Tentori si Giovanni Turetta condamna obiceiul de a consuma foarte multe alimente la aceeasi masa. In trecut, in zilele de lucru, masa de pranz consta de obicei intr-o gustare frugala. Treptat insa, pranzul a devenit o masa compusa din mai multe feluri de mancare, cu felul intai format din alimente cu mult amidon (paste, orez, cartofi), felul doi - pe baza de proteine animale, urmat de branza, fructe si dulciuri. 'Masa cu mai multe feluri de mancare s-a nascut ca un fel de eliberare de saracie, iar alimentatia, tot mai abundenta si mai sofisticata, intruchipeaza o simbologie a prestigiului social, asa cum se intampla cu achizitionarea unui automobil. Din pacate, asocierea de preparate diverse in cadrul aceleiasi mese este foarte adesea intamplatoare sau, cel mult, determinata de gustul personal, fara a se tine deloc seama de compatibilitatile digestive ale alimentelor; se instituie astfel obiceiuri alimentare incorecte din punct de vedere dietetic, cum este acela de a manca fructele la sfarsitul mesei', noteaza Arturo Tentori si Giovanni Turetta. Asocierea gresita a alimentelor inseamna dificultati de digestie, stare de somnolenta dupa masa, senzatie de oboseala, balonari. Masa cu un singur fel de mĺncareAutorii volumului 'Combinatii alimentare sanatoase' vorbesc despre avantajele mesei cu un singur fel de mancare. In acest fel sunt prevenite atat tulburarile digestive, cat si cresterea in greutate. Daca mancam un singur fel de mancare putem sa controlam mult mai usor numarul caloriilor. Nu trebuie sa ne speriem ca vom avea o dieta monotona. Putem sa alegem dintr-o varietate mare de preparate si, in acelasi timp, la o asemenea masa poate fi inclusa oricand o farfurie cu verdeturi. 'Digestia incepe in gura; aici, alimentele sunt maruntite prin masticatie si imbibate cu saliva. Aceasta din urma contine o enzima, ptialina, activa in mediu slab acid (aproape neutru), care are capacitatea de a descompune amidonul, initiind astfel digestia propriu-zisa', arata Arturo Tentori si Giovanni Turetta. Daca digestia carbohidratilor (legume, cereale) incepe inca din gura, digestia proteinelor are loc in stomac, sub actiunea enzimei numite pepsina. Enzimele digestive pot descompune doar un singur tip de substanta, si nu altul. Pentru a fi active, enzimele necesita anumite conditii de aciditate. Organismul creeaza automat aceste conditii, in functie de alimentele ingerate. Daca insa asociem la aceeasi masa mancaruri bogate in amidon (cartofi, orez) cu altele bogate in proteine (carne), atunci enzimele nu mai actioneaza corespunzator, iar digestia are de suferit. Glucide, lipide, proteinePentru a functiona corespunzator, organismul uman are nevoie de glucide, lipide, proteine. Este foarte importanta insa proportia in care acestea se regasesc in dieta noastra. Aproximativ 55%-60% din aportul caloric zilnic trebuie sa provina din glucide, 25%-30% - din lipide, 10%-15% - din proteine.