| VulpeaDinUmbra a întrebat:

Careva pe aici care spala la masina orice fel de haine fara sa mai stea sa aleaga si totusi nu se decoloreaza hainele? Daca da, cum?

16 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cum? Le speli cu apa rece, sau f putin calduta, dar cel mai bine cu apa rece, asa nu are cum iesi culorile, asta daca au mai fost spalate, deci nu-s la prima spalare.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru relian):

Deci atunci de cateva ori le spal de mana si dupa aia le bag in masina. Si apoi indiferent de ce haine pun nu iese culoarea? Si daca amestec asa deci si pun mai multe culori adica si rosu si verde, galben etc?

| relian a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Adica? Adica daca cumperi o haina noua,tricou etc,este indicat sa speli culoare la culoare,la masina de spalat,nu conteaza cu ce apa,calda, rece, ar putea iesi culoare din ele, deci lucrurile noi le speli pe culori.

Apoi dupa cateva astfel de spalari, cand le vine rindul la spalat, nu stai si le speli de 5 ori intr-o zi laughing deci dupa cateva spalari,ai putea apoi sa le speli la gramada, dar cu apa rece, aia am vrut sa zic, ori sa arat.

Nu stiu mai simplu, as putea sa iti fac un desen sau schema, dar nu am timp de asa ceva.

Daca vrei mai simplu si mai corect : URMEAZA INSTRUCTIUNILE DE PE ETICHETA FIECARUI PRODUS.
Asta e tot.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru relian):

Adica e indicat sa speli la masina ca e mai usor nu de altceva, nu? Si culoare la culoare adica sa fie de aceeasi culoare sau cu culori apropiate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hainele care sunt trecute de primele spalari de obicei nu prea lasa culori, deci spala cu atentie primele dati si apoi amesteca linistit

| VulpeaDinUmbra explică (pentru anonim_4396):

Adica cum cu atentie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Cu culori asemanatoare sau lasate la inmuiat inainte, ca sa le iasa ce e de iesit

| VulpeaDinUmbra explică (pentru anonim_4396):

Deci daca le pun mai intai sa se inmoaie intr-un lighean si dupa le pun in masina nu mai iese culoarea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Poate nu iese sau poate iese, dar mai putina. Poti sa-l speli singur sau cu niste culori apropiate

| VulpeaDinUmbra explică (pentru anonim_4396):

Si acum poate o sa crezi ca fac misto dar cum adica culori apropiate, explica mi te rog si cu asta cum e ca eu chiar nu stiu nu ma pricep, fara misto e doar adevarul

| anonim_4396 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Albastru tot cu albastru sau un bleumarin, portocaliu cu galben, mov cu lila... nuante care sunt practic aceeasi culoare, dar mai inchisa/deschisa sau culori in combinatie (poti sa pui o bluza turcoaz cu albastru sau o bluza grena cu rosu)

| VulpeaDinUmbra explică (pentru anonim_4396):

Si daca nu pot sa fac asa atunci imi ramane sa pun mai intai hainele la inmuiat si dupa in masina sau sa le spal de mana?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Exact

| VulpeaDinUmbra explică (pentru anonim_4396):

Ok multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă folosești programul Mixed Colours (Culori amestecate) nu se decolorează.

| alexandradlr a răspuns:

Eu le separ, ca am și haine vechi din care iese culoare. Pun mai multe categorii, cum ar fi albe, negre, verde-albastru, rosu-portocaliu, galbene. Apropo la ce temperatura le speli? Contează și acest aspect.