| zamfira a întrebat:

Ce obiceiuri de alimentatie/mancat stiti? adica, eu stiu ca in Postul Craciunului in fiecare duminica se poate manca peste. Voi cunoasteti si alte astfel de obiceiuri/ traditii romanesti pentru alte zile din calendar?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In religia mea, duminica se mananca normal, pentru ca este sarbatoare, ziua Domnului si atunci nu se tine post. Vinerea nu se mananca carne si prima masa se ia doar dupa ora 12 (ajun) si, nu se mananca pe saturate. In restul saptamanii se poate manca normal, dar fiecare poate sa ofere lui Dumnezeu orice jertfa considera, adica renunta la ceva si ofera altcuiva. De pilda iti propui sa nu mananci prajituri tot postul, desi iti plac foarte mult. Ei bine, tu nu mananci dar poti oferi prajituri unei familii cu copii multi, sau unui batran singur si sarac. Un altfel de jertfa poate fi abstinenta de tigari, bautura, televizor, etc. Renunti la ceva ce iti place mult, pe timpul postului macar. Poti oferi mancare sau imbracaminte cuiva aflat in nevoie. Poti sa iti propui sa nu vorbesti pe nimeni de rau atat de usor cum se intampla de obicei. Postul inseamna renuntare sau abtinere de la orice, nu numai mancare, mai ales daca oferi altora ceva din putinul tau. Desigur, poti alege sa nu mananci carne tot postul, numai legume, dar obligatoriu este macar vinerea, ziua in care Isus a fost rastignit, sa nu mancam carne. (sunt romano-catolica happy )