blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Cum fac o supica sau o ciorbita cu soia cuburi fara Delikat fara sa ramana gustul acela de soia?

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Ai incercat sa fierbi soia inainte(adica sa o fierbi separat-in alta apa) si o adaugi dupa aceea(cand ciorba este aproape gata) ciorbei?

3 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Oricum tot gustul va ramane in prima apa...si in ciorba nu va mai avea niciun gust. oricum nu are un gust asa bun...

blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Nu, nu am incercat dar o sa incerc acum. De fapt am pus-o de aseara in apa si de dimineata era deja umflata. Am vrut ca sa fac supica cu acea apa dar o sa pun alta.

blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Pt cei care mai vor sa faca asa ceva si nu stiu cum, am procedat in felul urmator big grinupa cuma a spus Mike, am fiert separat cuburile de soia cu putina sare, o foaie de dafin si putin cimbru. Am pus capacul dupa ce am luat spuma ca face spuma foarte multa soia. Am adaugat ulei de masline la sfarsit. Separat am pus la fiert apa si cand a inceput sa clocoteasca am adaugat pe rand taiate cubulete(pentru o ciorbita taraneasca) o ceapa, un cartof, telina, un morcov, un pastarnac, o radacina de patrunjel, un dovlecel, 2 maini de fasole verde de la congelator.
Pt ca erau mai multe legume, am scos o parte cu paleta intr-un castron si le-am lasat sa se raceasca. Cele care au ramas in oala, le-am lasat sa mai dea intr-unclocot si am adaugat si cuburile de soia. Am mai adaugat din conserva 2 rosii taiate cubulete. Am mai pus putina sare. La sfarsit am adaugat patrunjel verde si leustean uscat si zeama de la o lamaie jumatate. Vreau sa spun ca ciorbita a iesit excelent de gustoasa si de buna, parca nu ar fi facuta cu soia.
Acum mai am o intrebare :ce fac cu legumle pe care le-am scos? Mai vreau sa fac un fel de mancare, dar nu cu sos si nu cu maioneza. Nu am nici carnita ca toata e la congelator si nu mai am timp de fiert carne. Hai, poate ma ajuta cineva pana cand imi iau copilul de la gradinita la 13. Mersi.