| Elliiieo3 a întrebat:

Cum pot consuma oua fara a consuma paine?

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Alaturi de oua sa ai salata/ legume fierte/un piure/cartof natur
o feliuta de cas dulce.
O seara bunahappy

mira
| mira a răspuns:

Injumatateste feliuta de paine.

| neutrino a răspuns:

Cumperi oua, dar nu si paine.

| AirănMeidăn a răspuns:

Paine cu ou
Ah, stai...

| mixxjim a răspuns:

Fiert tare, eu pe asta nu-l pot manca cu paine nici de frica laughing

| Syndre a răspuns:

Omletă -aici ai o mulțime de variante, cu brânză, cu legume, cu sos tomate, cu brânză ȘI legume, cu carne etc.
Cu legume: tai ce legume vrei mărunt(poți să adaugi și câteva bucățele de carne), le lași puțin în tigaie după care pui un ou peste ele. Sau poți să faci un ou simplu și să-l pui peste o salată, dacă vrei să păstrezi legumele crude.
Mai sunt câteva variante, dar astea sunt cele mai simple de gătit. Personal nu mi-a plăcut niciodată gustul la pâine și n-am mâncat niciodată ouă cu pâine.

| AdycuThebest a răspuns:

Batut cu zahar sau miere.winking

| Chround a răspuns:

Buna parearea mea este ca ai putea sa mergi la un Magazin/Aprozar sa cumperi 100-200g de piept de pui, o punga de orez nu conteaza de care, o sticluta de soia, sare de lamaie sau o lamaie dupa placu tau, zahar sigurat trebuie sa ai in casa si un MIX de legume chinezesti gasesti la supermarket la 6-8 lei punga sau daca nu poti amesteca tu tot felul de legume.
Incepem:
Pui orezul al fiert.
Tai bucatele pieptul de pui.
Dupa ce sa fiert orezul il scurgi etc.
Iei o tigaie si pui acolo acele bucatele de piept de pui, lasi putin sa prind putina culoare(sa se prajeasca putin) dupa asta pui o lingura jumatate de zahar, dupa aia sare de lamaie sau lamaie dupa placul tau, legumele (cele MIX Chinezesti sau legumele facute de tine ce ai ales tu) pui orezul in tigare peste compozitia ta, stropesti cu soia, amesteci sa nu se arda laughing dupa aceea bati 2-3 oua intr-o farfurie si pui peste compozitie in tigare amestegi pana cand vezi ca ceea ce ai facut este gata. Pofta buna!

| dannyy111 a răspuns:

Buna:

Cateva retete foarte bune cu oua:
http://reteteeconomice.blogspot.ro/search/label/OMLETA

Pofta buna!