| Sisjjssjjsjs a întrebat:

Cum pot să scot petele de menstruație de pe o pereche de pantaloni?

Răspuns Câştigător
| Smmo a răspuns:

Poti incerca cu clor daca sunt albi, cu Vanish pentru rufe colorate daca sunt colorati, cu sapun (mai ales de casa) in ambele cazuri.
Daca ii speli imediat dupa ce i-ai patat iese pata repede cu apa rece si putin sapun.
Cand ai menstruatie e mai practic sa porti fuste si pantaloni din material sintetic, se scot petele foarte usor, comparativ cu bumbacul. Evita sa porti in aceasta perioada haine de matase si laneturi care sunt sensibile si trebuie spalate oricum cu apa aproape rece si detergent special.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Apa oxigenata sau apa simpla cu sapun.In loc sa porti poliester, mai ales acum vara, fiind o idee foarte proasta pentru sanatatea zonei intime, mai bine ti-ai lua o pereche de pantaloni subtiri din bumbac de culoare inchisa (negru, bleomarin etc), astfel incat daca se pateaza sa fie mult mai usor sa-i cureti.Valabil si pentru lenjerie intima.

| Fatamuntilor a răspuns:

Apa rece si sapun
Apa calda fixeaza pata si iese greu.

| healerdx7 a răspuns:

Nufar scos pete.