| angela_partea a întrebat:

Cum sa curat plasticul topit de pe fierul de calcat?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa pui pe un ziar sau pe o hartie mare un strat gros de sare grunjoasa (cu cat mai mare, cu atat mai buna); infierbanta fierul progresiv (teoretic e bine sa-l infierbanti la maxim, dar incearca intai la temperaturi mai mici) si calca apasat sarea timp de 10-15 minute. La nevoie, schimba sarea si repeta pana se curata sau pana la temperatura maxima a fierului. Nu am incercat cu plastic, dar am incercat cu tesaturi sintetice lipite de talpa fierului.

6 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Incalzeste fierul cu rotita de reglaj la maximum si apoi calca o foaie de hartie pe care ai pus sare fina de bucatarie. Se va curata cu siguranta si bine.

cristian
| cristian a răspuns:

Incalzesti fierul de calcat si calci cu el niste ziare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu o spatula de lemn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solutia cu sarea e babeasca si proasta. E solutia traditionala care se folosea pentru fiarele cu talpa metalica de pe vremea bunicii, cand nu existau variante mai bune (gen Cif, Axion sau alte creme speciale abrazive). Fiarele moderne au talpa din inox, teflon, email, ceramica sau alte materiale moderne. Foloseste sare ca sa cureti o talpa de teflon si o sa o faci praf. La fel si pentru una de email - o sa o zgarii in ultimul hal. Sarea are granulatia prea mare si neuniforma - e de ajuns un singur cristal mai mare ca sa iti zgarie talpa. Foloseste mai bine Cif sau alta crema abraziva similara si freaca usor. Poti incerca si cu otet, care e un acid slab. Sau poti incinge fierul de calcat la temperatura pentru bumbac ori usor mai mare, urmand ca apoi sa il freci energic de o coala de hartie sau de o carpa de bumbac curata. Sau poti folosi ceva din comert - exista solutii speciale de curatat talpa fierului de calcat.

| alin_manea a răspuns:

Incalzeste fierul pana la o temperatura medie, apoi freaca bine pe o carpa de bumbac de care nu mai ai nevoie. Daca nu se ia tot, intoarce carpa pe partea cealalta si mai incearca odata. La sfarsit, cand e talpa fierului doar calduta, incearca sa freci cu o discheta demachianta imbibata in acetona (in niciun caz sa nu fie fierbinte talpa fierului, ca acetona e inflamabila!). Succes!

| Adreea_popescu a răspuns:

Pune pe un servet gros de hartie putina sare, incinge fierul si freaca usor. Daca nu merge din prima, schimba servetul de hartie de doua-trei ori.