| fetitabalon a întrebat:

Cum se fac cartofii prajiti? eu sunt dintr-o tara straina si nu am mancat nici o data cartofi prajiti, decat fierti. da fundoi pentru cel mai bun raspuns [ din care sa pot intelege ceva ].

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Decojesti, ii speli, ii tai rondele ori pai cum doresti si ii pui in uleiul incins. Nu pui nici un capac peste tigaie, cartofii pot iesi un pic mai moi si nu numai aburul "pica" in ulei si sare. Dupa ce s-au facut aurii, ii scoti intr-un castron, ii sarezi dupa gust si presari oregano peste ei.
Pofta buna!

| keissy a răspuns:

Ii decojesti,pui ulei in tigaie la incins, tai cartofii, dupa care ii pui in tigaie si acoperi tigaia cu un capac. ii ti pana se prajesc si gata