| tteo91 a întrebat:

Cum se mananca avocado? Eu pana acum n-am mai mancat asa ceva dar am cumparat unu de curiozitate, ca am auzit ca ajuta la multe, dar nu stiu cum se consuma. Doar il tai in doua si il decojesc de coaja si pe urma se poate consuma sau trebuie pus in ceva? Ca eu doar l-am decojit dar are un gust gretos. nu e cine stie ceva,

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Priveste!
https://www.youtube.com/watch?v=iGW9X3E2YHE

| pucca1383 a răspuns:

Buna. Trebuie sa fie putin moale cand il apesi, daca e prea tare e crud, daca e prea moale e prea copt (se innegreste inauntru) si nu mai e bun de consum. Poti sa il pasezi si sa mananci cu iaurt simplu, sau sa faci pasta de guacamole:
- 2 avocado bine coapte
- 1/2 ceapa tocata marunt
- 1/2 lingurita ardei iute tocat marunt
- 2-3 catei de usturoi
- o lingura suc de lamaie sau lime
- o rosie fara seminte si tocata marunt
- coriandru proaspat dupa gust
- sare si piper dupa gust

Aceasta se foloseste apoi la chipsuri sau gustarele care se pot inmuia in sos, la lipii cu pui, rosii si salata. Poti gasi multe alte retete si pe goodfood.Asa simplu mi se pare ca are gust de iarba, dar in combinatii cu alte produse e super.