| IG_flo a întrebat:

Cum se usuca frunzele de menta astfel incat sa isi pastreze savoarea?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Pe hartii curate, in camere reci! Se pastreaza in pungi de hartie!

2 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Se pare ca pentru uscare legaturile de frunze se agata intr-un loc cald si bine aerisit. Dupa ce s-a uscat menta trebuie pastrata la adapost de aer, umezeala si lumina. Vezi mai multe la adresa
http://www.condimenteweb.ro/index.php?module=fisaCondiment&cid=80

| mihalitza a răspuns:

La fel ca toate plantele medicinale, in camere aerisite si, cel mai important, la umbra.