| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.
Imi poate spune cineva de ce se usuca frunzele afinului meu? L-am cumparat de la Bekker, avea deja frunzele un pic uscate. Am respectat toate instructiunile date de cei de la Bekker, a crescut f f f putin si apoi au inceput sa i se vestejeasca frunzele. Stie cumva cineva ce ar trbeui sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca o planta sa se dezvolte normal sunt niste factori care ii influenteaza acest lucru.
In primul rind aclimatizarea. Cind o planta schimba mediul in care a fost crescuta are nevoie de o perioada de aclimatizare in noul ei mediu. Acea perioada este hotaritoare pentru a vedea daca planta rezista noului mediu sau nu.
Ce conditii genereale trebuie sa ii oferi:
1. Lumina directa de la soare.
2. Temperatura constanta (sa NU o pui deasupra unui geam unde este si un calorifer care produce o variate mare de temperatura)
3. Umiditatea din incapere. De regula in case si apartamente umiditatea este scazuta pentru dezvoltarea plantelor. La mine in apartament de exemplu mai toate florile pe care le-am avut au murit. Eu le tin o perioada dupa care le schimb. Pentru a a rezolva aceasta problema sunt niste regulatoare de umiditate care metin umiditatea la procentul dorit si asta e benefic si pentru tine ca persoana.
4. Hrana. Fiecare planta in parte are nevoie de un complex de substante in sol, si daca doar una din acestea lipseste, atunci planta moare. In solurie exterioare acest complex de substante este oferit de micro-organismele care traiesc in sol cit si inecte, rime, gindaci care prin consumarea unor plante substante, genereaza altele producind astfel echilibru solului. Cum in ghiveciul de acasa nu ai acest ecosistem care sa lucreze pentru tine trebuie ca tu sa oferi plantei respective toata hrana de care are nevoie, si sa fii atenta sa nu fie in exces, pentru ca atunci moare. Fii atenta cu udatul. Ghiveciul plantei are nevoie de drenare (pe unde curge apa din el). Daca ghiveciul respectiv tine apa in el, sau planta este udata prea des, radacina ii putrezeste si moare.
Daca totusi tu ai indeplinit aceste conditii pe care ti le-am zis eu, si totusi planta "da rateuri" exista posibilitatea sa aiba vreun daunator. Poti scapa de acest daunator daca il identifici si apoi stropesti planta contra daunatorului respective.
Hehe… nu e usor sa cresti plante, in schimb is foarte frumoase, si inveselesc orice incapare prin prezenta lor. Bafta. Pt mai multe info ma poti contacta cu un mesaj.

10 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Afinul nu este o planta de camera

| mami a răspuns:

Cauta www.gradina-online.ro/Afinul
si incearca sa ii creezi atmosfera de la munte

cristian
| cristian a răspuns:

Este posibil sa se usuce din cauza aerului uscat din camera.

| mioara a răspuns:

Intra pe www.gradinamea.ro

| miry a răspuns:

Imi pare rau pentru bonsaiul tau si mie imi mor multe flori desii au lumina si le ingrijesc cu multa atentie si drag

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Poate că îi lipsește razele soarelui. Acolo unde l-ai pus nu e temperatura adecvată, umiditate, etc.
Mai citește odată instrucțiunile, poate ai omis ceva.
Dar, dacă stau bine să citesc mesajul tău, deja l-ai luat "bolnăvior" - avea deja un pic frunzele uscate. Cei de unde ai luat afinul nu au respectat în totalitate instrucțiunile, vina le aparține.
Pe viitor fii cu mare băgare de seamă când mai cumperi astfel de plante/flori de apartament - cumpără-le în stare foarte verde nu cu urme de uscare pe ele.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti multumesc @mami.
Am sa caut si iti spun ce am facut.
Daniela

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este o planta de camera lasa o afara ceva timp si apoi vezi cum ii merge

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna @mami,
Am gasit pe net un site: www.afini.ro si am luat legatura cu dl Daniel. Mi-a dat niste recomandari pe care le-am urmat. Am dat afinul la cineva care are gradina, in Bucuresti, si care poate sa-i asigure tot ce este necesar...
Va multumesc tuturor pentru sfaturi,
Daniela

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca cel mai bine ar fi sa ai mai multa bgrija cu ea