| machupicchu a întrebat:

Daca ati lucrat, sau stiti pe cineva care a lucrat la fabrica de ciocolata KANDIA inainte de 1989, doresc retetele de ciocolata (amaruie, lapte si cu alte arome) cele adevarate... nu elvetienismele cu soia si E-uri ce se fabrica astazi... Este una din cele mai mari dorinti pe care le am, pentru ca aproape am uitat adevaratul gust al ciocolatei... Inainte de 89 aveam cea mai buna ciocolata din lume... astazi santem elvetieni(consumatori)... Multumesc si daca numai ati incercat...sa gasiti.

Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
| machupicchu explică:

Multumesc claudia, dar nu este ceea ce caut... pe net nu am gasit si am cautat fff.mult. timp. m-am referit la retete care astazi nu se mai folosesc... numai in cazul in care o stie cineva care a lucrat in domeniu inainte de '89. Multumesc mult...

| machupicchu explică:

I-am intrebat si... sunt "recruti noi". folosesc ciocolata menaj...

| machupicchu explică:

Am aparat de facut ciocolata si cacao de calitate (nu cea din comert ambalata in hartie, astfel incat nu se poate vedea continutul si, ai surprize intotdeauna neplacute)(cacao dr. oetker nici de colorat nu este folosibila-are gust de orz)... mai imi trebuie retetele vechi... cele care le-am gasit pe net nu sunt la fel...

| claudya a răspuns:

Intreaba si la un laborator de cofetarie poate acolo se mai pastreaza vreo reteta veche...

| claudya a răspuns:

Ma interesez si la mine in oras poate, poate mai e cineva care sa stie vreo reteta mai veche...revino cu un mesaj peste cateva zile...

| claudya a răspuns:

Ma interesez si la mine in oras poate,poate mai e cineva care sa stie vreo reteta mai veche...revino cu un mesaj peste cateva zile...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma indoiesc ca ai sa gasesti pe cineva care sa iti spuna reteta, chestiile astea sunt tinute sub cheie, secret.in general la ciocolata se folosesc emulgenti, cel putin in ultimii 50 de ani. daca vrei sa faci ciocolata in casa trebuie sa cauti cacao bruta de calitate si atat. iar daca faci ciocolata lichida, oricum trebuie sa adaugi amidon pentru a fi mai groasa.procesarea cicolatii este destul de complicata, daca vrei sa o faci in casa.in veci nu o sa iti iasa o ciocolata cu aroma, gust, consistenta, culoare la fel ca cea din comert, ma refer la o ciocolata buna. o sa iti iasa ceva mai casanta sau ceva mai moale, te asigur.

| Mixandra a răspuns:

Buna! Ati gasit vreo reteta? Eu am lucrat la Kandia inainte de 1989. Am avut norocul sa mananc ciocolata f. buna. In ziua de azi din pacate nu se mai produce astfel de ciocolata in Ro. Salutari si numai bine! Mixandra