| DanaQ a întrebat:

Daca folositi congelatoare, ma refer la aparatele frigorifice separate de frigidere, acestea cum se decongeleaza daca sunt alimente in interior?
Am observat ca in cazul frigiderului, adesea alimentele congelate mi se dezgheata pe jumatate pana termina congelatorul frigiderului de dezghetat.
Acum intentionez sa iau un congelator separat de frigider, dar nu stiu cum se procedeaza cu dezghetarea priodica a acestuia. N-as vrea ca alimentele din interior sa se dezghete de fiecare data cand trebuie sa dezghet eu congelatorul.
Voi cum procedati? merci.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Congelatorul trebuie să-l laşi la "decongelat" şi să-l cureţi o dată pe an - preferabil iarna, când este mai rece happy
Atunci, într-adevăr, scoţi alimentele din el şi acestea se decongelează parţial ( asta e, nu prea ai ce face ).
Oricum, în câteva ore l-ai decongelat/spălat şi l-ai repornit!

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Le bagi in frigider.Pe perioada cat dezgheti congelatorul.Se vor dezgheta mult mai incet decat daca le-ai tine undeva pe masa. Daca incap, bineanteles.

| mont a răspuns:

Noile congelatoare nu au nevoie de descongelare prea deasa, odata pe an e suficient sau si mai rar, iar cand e de facut poti sa o faci intr-un mod mai rapid sa nu ti se dezghete alimentele aproape deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decongelezi iarna.Pui alimentele pe balcon la rece sau afara undeva daca esti la tara, apoi in scurt timp speli congelatorul si ii dai drumul din nou.Bineinteles ca bagi alimentele inapoi in congelator.