| alecsasweet a întrebat:

Dati-mi si mie retete de deserturi usor de facut. Funda pentru cele mai gustoase deserturi.

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! incearca salam de biscuiti, braduti, crema de zahar ars, chec, negresa...nu sunt greu de facuthappy
mult succes!

| Ramo80 a răspuns:

Tiramisu e f simplu de facut. Pana sa-l incerc ma gandeam ca e mare chinuiala sa-l faci dar nu e asa deloc. Reteta e in felul urmator, 400 de grame piscoturi, 250 de grame crema mascarpone, 4 oua, 4 linguri de zahar, cafea fara zahar si cacao pentru ornat. Intr-un castron amesteci bine galbenusurile cu zaharul, apoi adaugi crema mascarpone si omogenizezi totul. In alt castron bati albusurile spuma si apoi le incorporezi in amestecul de mai sus. Piscoturile le inmoi in cafea(rece) pe o singura parte si incepi sa le asezi in vasul in care va sta prajitura. Un strat de piscoturi, un strat de crema, apoi iar picoturi, iar crema si la final pudrezi cu cacao. Bagi prajitura la frigider si o lasi pana se intareste crema. E un desert super simplu si de efect. Pupic!

| yellowalien a răspuns:

Http://sideris.ro/blog/bucataria-organica/budinca-sanatoasa/ Daca ai blender e foarte simplu de facut si iese a naibii de buna. Plus ca e 100% naturala. Daca nu iti place avocado il poti inlocui cu o banana.
Spor la "gatit" si sper sa-ti placa. :)

| corinusdeplus a răspuns:

Http://www.retete-mancare.ro/retete_prajituri.html.Cauta aici, poate iti face ceva cu ochiul:))

| izab3llaa a răspuns:

Clatite cu ciocolata si banane! Faci aluatul clatitelor normal, doar ca putin mai gros. Coci clatitele, le ungi bine cu ciocolata ( finetty de preferabil) si pui banana intreaga (fara coaja) iar apoi o rasucesti.