| anonim_4396 a întrebat:

Exista merdenele si in alte tari? Sau sunt ele o chestie romaneasca?

Răspuns Câştigător
| marinelastanescum a răspuns:

Da exista dar au poate alta forma ceea ce am mancat eu si sunt la el cu mai multe ingrediente si apropo mult mai bune decat ale noasre

1 răspuns:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cuvantul provine dintr-un cuvant turcesc - merdane. Numele placintei se pare ca provine de la facaletul cu care e intins aluatul (in Dobrogea i se spune asa). Posibil ca fiind un preparat care este specific dobrogean, la randul lui acesta sa fie preluat in bucataria romaneasca de la turci. Dar merdenele nu sunt in vanzare in Ardeal - sau cel putin eu la Deva nu am vazut...