| AndrE124 a întrebat:

Salut.
E adevarat faptul ca nu poti fi tras de curent? Am auzit ca aceasta expresie "te trage curentul" e o chestie romaneasca. Voi ati auzit in alte tari ca pe oameni sa-i traga curentu?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Romanul simplu, nestiutor si needucat foloseste aceste termen "m-a tras curentul" ca motiv pentru tot cel doare.
Omul simplu, needucat sau fara cine stie ce inteligenta, alege sa spuna ca "l-a tras curentul" pentru orice boala fizica si "i-a facut farmece" pentru o boala sentimentala.
Stiinta a demonstrat ca, curentul nu-ti face nimic, fiind o masa de aer care trece pe langa tine, fara sa te omoare, loveasca, doara sau transforme, neprovocandu-ti infectii sau alte boli.

In occident nu exista "m-a tras curentul"!

9 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

La noi se trezeste mereu cate un ignorant sa nege realitatea.
Uite ca si pe italieni ii trage curentu' :
https://www.ohga.it/colpo-daria-sintomi-rimedi-e-come-prevenirlo/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu una daca stau in curent am dureri de cap. Deci da, pot spune ca e adevarat ca nu poti sta in curent.

| AndrE124 explică (pentru anonim_4396):

Esti sigura ca e de la ''curent''?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndrE124):

Da, pentru ca daca stau in locuri cu curent ma doare capul. Pur si simplu ma ia durerea de cap si daca verific da...e curent...si nu e ca si cum stiam de dinainte ca sa imi inoculez eu asta.

| AndrE124 explică (pentru anonim_4396):

De ce oare pe cei din occident nu-i trage ''curentul''? :)
Iti recomand sa te uiti la aceste videori:
https://www.youtube.com/watch?v=b6vhm0FwhKY (Un medic vb despre acest ''curent'')

https://www.youtube.com/watch?v=s-PaXo84IXQ

| Digikey a răspuns (pentru AndrE124):

Italienii sunt in occident?
Ti-am dat link unde se vorbeste despre zeci de afectiuni din cauza expunerii la curenti de aer.
Batman?

| AndrE124 explică (pentru Digikey):

1. Eu nu stiu italiana.
2. De unde stii tu ca acei care au scris articolul sunt italieni?
Vrei sa-ti dau cateva link-uri in care medicii din occident explica ca nu poti sa te imbolnavesti de la ''curent''. Termenul de curent nici nu exista in alte tari decat cel de apa. Inainte sa faci pe desteptu fa un search pe google. Zi-mi cum se zice in italiana ''m-a tras curentul'', daca tot vrei sa pari destept. Faptul ca de mici ne-au fost bagate aceste prostii in cap nu inseamna ca si sunt adevarate. \/

| CataCatalin994 a răspuns:

Atunci cum se face ca efectiv MEREU cand stau intre 2 geamuri deschise sau intre o usa si un geam deschis ma doare capul de mor in maxim o ora.