| Anestezya a întrebat:

Harbuzul este fruct sau leguma?

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy harbuz=lubenita=pepene difera de zona
PÉPENE, pepeni, s. m. 1. Numele a două specii de plante erbacee din familia cucurbitacelor, cu tulpină târâtoare lungă și cu fructe comestibile: a) (de obicei determinat prin „galben") plantă originară din Asia tropicală, cu tulpina acoperită cu peri aspri, cu fructul mare, sferic sau oval, cu coaja galbenă sau verzuie, cu miezul alb, verde sau galben, dulce, parfumat și suculent (Cucumis melo); b) (de obicei determinat prin „verde") plantă originară din sudul Africii, cu frunzele adânc crestate, cu fructul mare, sferic sau oval, având coaja verde și miezul roșu sau galben, dulce și foarte zemos; harbuz, lubeniță, bostan (Citrullus vulgaris); p. restr. fructul acestor plante.

| MMihai a răspuns:

Pepenele rosu (harbuzul), este fruct!

| Minnie a răspuns:

Leguma, face parte din aceeeasi familie ca si castravetele, pepenele galben si dovlecelul si anume curcubitacee adica bostanoase

| Roxy_9585 a răspuns:

Harbuzul este=cu pepenele rosu, adica este fruct

| ChuPaChuPsPinK a răspuns:

Fruct

| darkmihai a răspuns:

Nu mai pune intrebarei aiurea cauta pe google, Harbuzul este un fel de pepene si pepenele in tote felurile este FRUCT

| mEr a răspuns:

Fruct

| Lorreyn a răspuns:

Fruct

| Lorreyn a răspuns:

Este fruct

| Marinngg a răspuns:

Fructhappy