| Alexutzapoopuic a întrebat:

Hei, astazi am cumparat o punga de cartofi congelati care se fac la cuptor, au exact acelasi gust a cartofilor normali praziti doar ca tot uleiul a ramas pe hartia aia care se pune pe tava, as vrea sa stiu cat ingrasa, pe hartie scria ca contin nu stiu ce ulei de palmier dar nu cred ca am citit bine, funda

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cartopfii prajiti, in sine, ingrasa. Uleiul (daca este de palmier) este bun. Si eu mai folosesc uleiul de palmier care contine grasimi bune ( nu face colesterol.

| Alexutzapoopuic explică (pentru Salontanul):

Da,dar aia se faceau la cuptor cu ulei de palmier, deci tehnic nu prea ingrasa nu?

| Mariinaa a răspuns:

Buna, mai bine cumperi doua kilograme de cartofi din piata, decat o punga din acea, deoarece sunt si mult mai sanatosi. Nu recomand acele pungi, deoarece eu in trecut am avut o problema, dar ceea ce spun eu este strict subiectiv. Au un numar mai mare de calorii decat cei din piata, deoarece au suferit diferite procese tehnologice + tratamentul termic la care i-ai supus si tu.

| alina1990 a răspuns:

Uleiul de palmier nu conţine colesterol şi nu contribuie la creşterea nivelului glicemiei şi al insulinei, el s-a dovedit ideal pentru regimul alimentar al diabeticilor şi al cardiacilor.

| Alexutzapoopuic explică (pentru alina1990):

Ok, din cat am inteles eu, e bun deci mersi happy

| alina1990 a răspuns (pentru Alexutzapoopuic):

Nu. nu ai dc sa iti faci probleme!