| MxR a întrebat:

Hei TPU am nevoie de un meniu pe care sa-l prepar si nu stiu ce sa fac.un meniu sanatos. ma puteti ajuta?

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

MENÍU, meniuri, s. n. Totalitatea felurilor de mâncare servite la o masă. ♦ Listă pe care sunt scrise felurile de mâncare și băuturile servite într-un restaurant, împreună cu prețurile respective; listă de bucate. ◊ Meniu fix = masă servită (la prânz) într-un restaurant, la care numărul și ordinea felurilor de mâncare sunt stabilite zilnic de restaurantul respectiv (și al cărei preț este redus).
O listă cu mâncăruri este ușor de scris!
Un meniu sănătos == fără E-uri -- fără mezeluri brânzeturi sintetice etc, cu cât mai puține preparate unde să se utilizeze prăjirea în grăsimi /uleiuri încinse sau în untură, fără margarină șamd.
Deci majoritar produse fierte!