| Elena998 a întrebat:

Hei TPU, cine stie cum se prepara iaurtul de casa, am cautat pe net si nu prea mi-a iesit dupa reteta aia fiinda ca nu era precisa, deci nu vreau sa imi rasp cu site-uri pur si si\mplu cine stie exact cum se prepara. multumesc!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa folosesti lapte cumparat de la tarani (sau de la automatele de lapte), nu lapte pasteurizar din magazine.
Il pui la fiert, apoi il lasi la racit. Cand e caldut, iei borcane curate si le ungi pe fund si pereti cu cam o lingura de iaurt sau smantana de la tarani din piata (nu cumparate de la magazin, pasteurizate). Il pui caldut in aceste borcane, fara sa le umpli de tot si le lasi intr-un loc cald si cu temperatura constanta, acoperite (la 24-26 de grade, nu mai cald). In 24 de ore este gata

| Gdeni a răspuns:

Scuze am postat gresit

| neaivan a răspuns:

Eu dau copilului meu doar iaurt de casa. Fierb laptele si ung un borcan cu smantana (,, de casa,, dar daca nu ai poti face si cu smantana din comert) pui borcanul in loc calduros si il lasi la prins. Dupa o zi jumate, doua poti consuma iaurtul.

| Elena998 explică (pentru neaivan):

Multumesc mult, o sa incerc in week-end asta sa il prepar din nou.

| Elena998 explică:

Multumesc mult, o sa incerc in week-end sa il prepar din nou! o ZI BUNA