| gabrieela a întrebat:

Hei TPU, tin dieta si vreau sa stiu daca ce am mancat azi este bine si nu ma ingrasa, am mancat de dimineata o bucata mica de paine prajita cu jumatate de felie de sunca de praga apoi pe la 12 am mancat o felie de paine prajita cu un copanel pe gratar si o cana de activia iaurt de baut si ca gustare am mancat pepene, astept raspuns.multumeschappy

Răspuns Câştigător
| HotChoclate a răspuns:

Http://www.csid.ro/calory-calculator/,uite calculeaza cate calorii ai nevoie si cat ai consumat.Nu lua in seama sfaturi de genul,ai nevoie de un meniu diversificat ce contine carne, fainoase si mai ales legume si fructe. Daca si pepenele ingrasa apai.ce sa mai zic de ciocolata, alune.

6 răspunsuri:
| SooJin a răspuns:

Pai carnea ingrasa. Daca vrei sa ti dieta trebuie sa fii vegetariana.

| Paulla a răspuns:

Asta-i dietă? Nu mi-o lua în nume de rău, dar dacă vrei să slăbeşti trebuie să ţii o dietă mai drastică.
În primul rând, scoate pâinea din altimentaţie. În al doilea rând, nu mai mânca şuncă, deloc! E plină de grăsimi. Bea doar iaurt cu 0, 1% grăsimi şi renunţă la pepene, are mult zahăr. Încearcă un kiwi, are mult mai puţine calorii. Carne poţi să mânânci dar să nu fie grasă şi de preferat numai grătar. Succes!

| Paulla a răspuns:

@gabrieela Am uitat, bea multă apă, doar plată. Este adevărat că pepenele are multă apă şi te saturi rapid pentru că îţi umplii stomacul cu apă dar totuşi are şi mult zahăr. Sfatul meu e să nu exagerezi cu el, o felie e destul.

| Paulla a răspuns:

@HotChocolate meniu diversificat nu înseamnă să mânanci de toate. Legumele în general nu îngraşă, dar fructele da, de aia i-am recomandat kiwi. Oricum, e un sfat bun să-şi calculeze caloriile, dar degeabă mânanci puţine calorii dacă mânânci gras.

| Angiix3 a răspuns:

1.Pepenele nu e prea bun ingrasa foarte mult are mult zahar.
2.Era mai bine daca mancai piept la gratar. Dar si pulpa e bine.

| gabrieela explică:

Ok mie mi s`a recomdat sa mananc pepene rosu...are 90 % apa si eu nu prea bea apa