| VivianneMnt a întrebat:

Hey TPU,de ziua mea o sa duc bomboane la scoala,dupa cum e"obiceiul" pe la noi, numai ca nu mai stiu ce bomboane sa duc? Voi ce imi sugerati? Inafara de Rafaelo, Ferrero Rocher si Merci ca am dus mereu. Funda pentru cele mai bune sugestii

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Milka

| dracu14 a răspuns:

Eu aduc bomboane cu coniac(stiu ca sunt putin mai scumpe dar merita)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
BOMBOANE FONDANTE
Serios!
Sunt foarte usor de realizat, dar pot fi decorate intr-o multime de culori. Joaca-te cu culorile si cu decorarea bomboanelor si ofera un cadou facut chiar de tine persoanelor dragi.
Ingrediente:
O cana mare de apa, 1 kg zahar, 2 linguri de otet, ½ de pachet de margarina, 300 g faina, 300 g nuca macinata sau alune si biscuiti, 500 g ciocolata menaj, 50 ml ulei.
se face un sirop bine legat din o cana mare de apa, 1 kg zahar si 2 linguri de otet, peste care se adauga ½ de pachet de margarina. Dupa ce s-a racorit siropul, se adauga 300 g faina prajita - ingalbenita, 300 g nuca macinata sau alune si biscuiti pana se ingroasa. Se fac bilute, batoane sau chiar cutii pentru cadouri si se lasa la intarit timp de 2 ore, apoi se dau prin 500 g ciocolata menaj, topita cu 50 ml ulei pe baie de aburi.
Poti folosi ciocolata alba la decorat, in care sa adaugi diferite nuante de colorant alimentar, iar apoi le poti orna dupa indemanarea fiecaruia cu pasta de zahar. Daca simti ca-ti tremura mana si stii ca nu ai talent la decorat, poti doar sa presari diferite bombonele pentru decorat in diferite forme si culori, cand inca ciocolata nu s-a intarit de tot.
Inca un sfat:
Daca alegi sa faci bombonele fondante rotunde, dupa ce le modelezi, pune-le intr-un suport de bomboane compartimentat. Se vor topsi la un capat, dar in acel capat vei putea foarte bine sa pui batul pentru acadea.
Daca nu ai gasit bete pentru acadele, poti sa le inlocuiesti cu bete pentru frigarui, la care sa le ajustezi lungimea.
Bomboanele se lasa la uscat pe o planseta tapetata cu folie de plastic, inainte de a fi servite.
Te pup!

| valentino52 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te costa mai mult sa le faci decat sa le cumperi. untul te costa vreo 3 lei, zaharul tot 3 lei, ciocolata vreo 15 lei, mai pune si uleiul si nuca si biscuitii + efortul si o sa vezi ca nu se merita.
Pt VivanneMnt eu in liceu luam cate un ou Kinder la fiecare. Era vreo 2 lei si putin unul cu 50 lei scapam de toata clasa. Bineinteles la varsta noastra jucariile se aruncai dar era amuzant sa vezi ce i-a picat colegului sau se bateau cu ele prin clasa happy

| tuGatita a răspuns:

La noi, cand eram in generala, un baiat (mai cu bani) aducea mereu de ziua lui cate o ciocolatica din aia Papi, acum nu stiu daca mai sunt, dar se poate inlocui cu un baton Rom dar mic, si 2 sticle de suc (cola si portocale) care ajungea pentru fiecare cate un pahar. era apreciat pentru asta. Daca ai bani, ia asa. si la diriga o Milka sau Heidi. pui batoanele (Rom sau mai sunt acei biscuiti cu ciocolata si bombonele Papita sau orice alt baton de acest tip, in magazinele mari ai de unde alege) intr-o cutie de carton (de fapt oricum iti va da o cutie la magazin) iei si pahare din plastic, suc si gata. in felul asta mai si scapati de o ora din program. insa, daca nu vrei sa cheltui mult: Cokotoff, tofiffe, praline asortate Poiana, Milka, sunt multe...trebuie doar sa dai o raita pe la carrefour.

| denisuk12 a răspuns:

Du si tu bomboane varsate laughing iei de 3 lei si dai la toata scoala laughing1

| Ðida a răspuns:

Sugus =p~

| Furny a răspuns:

Bomboane cu lichior, delicioase

| MrrLove a răspuns:

Chokotoff. Mozart

| itwentbad a răspuns:

Eu nu prea duc bonboane, duc si eu un corn de ciocolata si sucbig grin

| Ropciuc a răspuns:

Du-le Tofiffe. sunt favoritele clasei mele