| oBelieveMe a întrebat:

Imi puteti da va rog niste idei pentru masa de revelion?
PS:Gustari, nu mancaruri grele la stomac. happy
FUNDA!

14 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Piftie de pasăre
Pâté din ficat
Salată de boeuf
Ouă umplute
Ouă umplute cu limbă de vită
Rulouri cu somon şi brânză
Pogăcele cu jumări de porc
Pate de somon afumat
Blini cu smântână şi caviar
Tartine cu somon şi cremă de brânză
Tartine cu cremă picantă de brânză
Roşii umplute cu spanac şi mugur de pin
Roşii umplute a la grec
Chifteluţe din carne cu verdeaţă
Cârnăciori prăjiţi
Creveţi în foietaj
Creveţi picanţi cu portocale
Tartine cu brânză la cuptor
Ciuperci umplute cu brânză, şuncă şi roşii
Ouă scoţiene

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ai de unde alege aici:
http://www.laurasava.ro/......-revelion/
http://www.laurasava.ro/......evelion-2/
Te pup!

| oBelieveMe explică (pentru anonim_4396):

Multumesc, dulcoirile mi-au placut cel mai mult

| alexclaudiu2003 a răspuns:

Niste preparate din creveti, fructe de mare, icre negre, mancaruri chinezesti, peste, iepure.

| adinaiuliana a răspuns:

Prajituri.

| Letty03 a răspuns:

Tiramisu, e foarte gustos.

| EdwardEddy a răspuns:

Prajitura cu mere ( dietetica )
Oua

4 buc

se folosesc doar albusurile

Fulgi de ovaz

1 pah

de 300ml

Mere

4 buc

Zahar

150 g

puteti folosi zahar de trestie, este mai sanatos

Faina

1 linguri

Praf de copt

0.25 lingurite

1/4 de lingurita

Unt

1 lingurite

Pesmet alb/galben

1 linguri

preparare

Ungeti o tava pentru cuptor cu unt (eu am folosit una de 28 cm rotunda cu borduri care se scot ) si presarati pesmet pe fundul si peretii tavii.

Merele se spala, se curata si se taie bucatele mici. Le puneti in tava in strat uniform si le presarati cu o lingura de faina.

Albusurile le separati de galbenusuri si le bateti spuma tare, adaugati zaharul si mai bateti putin.

Adaugati fulgii de ovaz la albusurile batute.

Apoi praful de copt si amestecati atent compozitia - cu miscari de sus in jos, ca sa nu se aseze albusurile.

Puneti aluatul peste mere, uniformizati si dati la cuptor la temperatura medie de 180-200 grade.

Prajitura este gata cand se rumeneste usor deasupra, o scoateti si lasati sa se raceasa complet.

Inainte s-o seriviti o presarati cu putina ciocolata neagra data prin razatoare, este optional.

Va spun acum impresiile de la prajitura:

- cand a fost calda, era bunicica

- cand s-a racit a fost buna, buna

- a 2-a zi dimineata (eu am preparat-o seara) a fost super buna

Deci aveti grija sa o lasati sa se raceasca bine si sa mai stea, ca sa absoarba fulgii de ovaz sucul din mere si sa se inmoaie un pic.

Pofta Buna!

| Cataaa1 a răspuns:

Se spune ca daca mananci peste in noaptea de revelion o sa-ti mearga tot anul bine

| oBelieveMe explică (pentru Cataaa1):

Bine acum... macanca tu sarmale la 2 noaptea big grin nu te contrazic dar nu prea mi-ai raspuns. happy

| aLLf0roNe a răspuns:

Sampanie,un Tort [ de care vrei tu ], prajituri si ceva sa va tina treazi e combinatia perfecta happy

| galagie a răspuns:

Somon cu marinada si sos

Marinada=2 linguri sare, 1 lingura jumatate zahar, marar, piper, boia dulce

Pestele=file dezosat de somon

Sos=mustar 3 linguri, sare 1 lingurita, un galbenus de ou crud, 1 lingurita zahar, mult marar

Amesteca marinata. Pune un strat de marinada pe fundul unei tavi de sticla.Pui un strat de peste, inca un strat de marinata, inca un strat de peste pana umpli tava.
Amesteci sosul si il pui la frigiter 2 zile.Si pestele il pui tot 2 zile.E un fel de sushi. Funda!

| galagie a răspuns:

Somon cu marinada si sos

Marinada=2 linguri sare, 1 lingura jumatate zahar, marar, piper, boia dulce

Pestele=file dezosat de somon

Sos=mustar 3 linguri, sare 1 lingurita, un galbenus de ou crud, 1 lingurita zahar, mult marar

Amesteca marinata. Pune un strat de marinada pe fundul unei tavi de sticla.Pui un strat de peste, inca un strat de marinata, inca un strat de peste pana umpli tava.
Amesteci sosul si il pui la frigiter 2 zile.Si pestele il pui tot 2 zile.E un fel de sushi. Funda! Sa stii ca are numai 30 calorii.

| LauriK_9092 a răspuns:

Mini-pizza. Sunt bune si micirolling on the floor si in cantitati normale nu fac rau la stomac