| spi a întrebat:

Imi puteti spune si mie cateva retete cu fasole verde? eu am mancat undeva doar fiarta dar nu stiu cum se prefara.ma puteti ajuta? sau am auzit de fasole verde cu otet.nu vreau sa o gatesc prea mult cu sosuri sau carne deoarece vreau sa o folosesc in dieta.merci

6 răspunsuri:
| Gustos.ro a răspuns:

Buna, poate gasesti si aici ceva retete care sa te ajute: http://www.gustos.ro/retete-culinare/cautare?ex=fasole+verde&cat=

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Tasteaza pe google,, fasole verde,, si primesti raspunsuri.

| spi explică (pentru Danut_Popa_1961):

Am facut asta.multumesc oricumhappy

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ai nevoie de o reteta?

| Demonull a răspuns:

Singurul mod in care consum fasole verde de fapt sunt acele „păstăi" sunt prajite.Foarte simplu de preparat.le cureti.le pui la fiert le scurgi de apa dupa ce au fiert si le pui la prajit.De preferat intr-un ceaunel de ala cu coada ca sa nu se lipeasca.Pui ulei, tai o ceapa o calesti putin si pui fasolele la prajit. Cand sunt gata e bine sa le consumi cu mujdei.(asa facea bunica acasa iar mie, chiar si acum la 20 de ani mi se par o bunatate!)Simplu si foarte bun. Pofta buna!

| Anca95 a răspuns:

Buna! Iti spun eu o reteta decilioasa:
Cumperi fasole verde o dai intr-un clocot pana se moaie(nu foarte tare) apoi o pui intr-un bol, toci putin marar, pui seminte de floarea soarelui (crude), zeama de lamaie, putina sare si putin ulei.Este foarte buna