| 0Pitika0Tha0 a întrebat:

Imi ziceti si mie reteta pentru negrese... vreau sa fac (vreau o reteta simpla )

9 răspunsuri:
| suităr a răspuns:

Ingrediente

1 cana lapte
1si 1/2 zahar
1 cana faina
200 gr margarina
2-3 linguri cacao
3 oua

Mod de preparare

Se pun intr-o cratita pe foc margarina, laptele. zaharul si cacao si se dau in clocot.Se da deoparte si se lasa sa se raceasca.Cand s-a racit se adauga galbenusurile, faina si praful de copt si se incorporeaza.
Se bat si albusurile spuma si se adauga la compozitia rezultata.
Se tapeteaza o tava cu hartie de copt si se da la cuptor la foc iute.
Dupa ce s-a copt se scoate din cuptor si se lasa putin sa se raceasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
PRAJITURA NEGRESA
1 pahar mare de lapte, 1 pachet de unt, 400 grame de zahar, 400 grame de faina, 5 oua de gaina, 50 grame de cacao, 1 praf de copt, nuci tocate marunt, 1 esenta de rom, 1 cutie mica de Finetti.
Intr-o cratita, pui laptele, pe foc mic, zaharul, untul si cacao si fierbi pana se topeste zaharul, apoi o lasi la racit. Dupa ce s-a racit compozitia, adaugi pe rand galbenusurile, albusurile batute spuma tare, faina, esenta de rom si praful de copt si amesteci pana se omogenizeaza compozitia. Ungi tava cu ulei, torni compozitia, pui nucile maruntite si o dai la cuptor, la foc potrivit, pentru 25 de minute.Cand scoti tava din cuptor, intinzi crema Finetti.
O portionezi rece!
Te pup!

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Iti dau o reteta simpla, asa cum fac eu:
1 cana de zahar, 2 de faina, jumatate de cana ulei, cacao cat sa coloreze, pun aproape un borcan de dulceata de trandafiri (iese parfumata negresa), sting un varf de lingura de bicarbonat in otet, apoi amestec tot, tapetez o tava cu faina, torn compozitia si bag la cuptor.

| yumary a răspuns:

Bunahappy
-1 cana apa
-1 cana zahar
-2 cani faina
-1 lingura cacao
-3 linguri gem
-1 lingurita bicarbonat stins cu otet
-4 linguri otet
-Jumte de lingurita de sare happy

Glazura sau crema happy
-5 linguri zahar
-5 linguri apa
-1 lingura cacao
- 1\2 ligura margarina

Se amesteca toate ingredientele happy cu un tel.
Compozitia se toana intr-o tava pe care ai unso cu ulei sau pe care ai pus hartie de copt se tine la cuptor cam 30- 35 de minute happy
Cand o scoati de la cuptor ungi cu glazura aceea pe deasupra si lasi sa se raceasca.
Daca nu doresti sa faci glazura nu e nicio problema iese foarte buna si asa happy
Bafta la gatit love struck
Succes si pofta mare!

| DownTheStairs a răspuns:

Ingredinete:
•1 ou
•1 cană zahăr
•2 căni făină
•1/2 cană ulei
•1 cană lapte
•2 linguri cacao
•3 linguri gem
•1 linguriţă bicarbonat de sodiu

1 cana ~250 gr.

Toate ingredientele se pun într-un bol şi se amestecă cu o lingură de lemn sau cu un tel.

Compoziţia obţinută se toarnă într-o tavă în care am pus hârtie de copt şi se lasă la cuptor aproximativ 35 minute (se face testul scobitorii şi când iese scobitoarea uscată înseamnă că prăjitura este gata)
Funda?

| SoreSori a răspuns:

1 ou,
o cana zahar,
1/2 cana ulei,
o cana de lapte,
2 cani faina,
o lingura bicarbonat,
3 linguri cu gem,
3 linguri cacao.

glazura de ciocolata,
fulgi de nuca de cocos.

Se freaca oul cu zaharul, se adauga uleiul, laptele si gemul.
Se amesteca 10 minute.
Se adauga cacaua, bicarbonatul si faina.
Compozitia se pune in tava unsa cu ulei si se coace la foc potrivit 30-35 minute. Prajitura fierbinte se unge cu glazura de ciocolata si se presara cu fulgi de cocos.
Se taie rece.