| luminita_1186 a întrebat:

In cat timp trebuie marinat pestele?

Răspuns Câştigător
| cornelia_7230 a răspuns:

Luminita, intrebarea ta nu este foarte clara : in cit timp de la ce?
Oricum, am sa-ti spun ca pestele marinat in casa este mult mai bun decit din comert.
Dupa ce il cumperi, il cureti, il speli si apoi il pui la fiert in apa cu otet si ulei, in proportii egale, atit cit sa acopere pestele. Adaugi sare, foi de dafin si daca mai doresti, alte plante aromatice. Se fierbe nu prea mult timp, pentru ca pestele fierbe rapid. Se pune in borcane, cu zeama in care a fiert. Pofta buna!

2 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Poti face marinarea la cald sau la rece.
La cald dureaza in jur de doua ore si jumatate la foc mic.
La rece dureaza ceva mai mult in jur de cateva zile.Conteaza mult si concentratia otetului folosit.

| cely a răspuns:

Maxim 30 minute